امسال '۱۵۰ هزار بشکه نفت' در شمال افغانستان استخراج می‌شود

به روز شده:  11:54 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391

این پنج محل که در ولایت‌های سر پل و جوزجان واقع شده، ۸۷ میلیون بشکه نفت دارد که تخمین زده می‌شود این مقدار حدود ۲۰ درصد از کل نفت حوزه آمو باشد

وزارت معادن افغانستان اعلام کرده که قرارداد ساخت پالایشگاه نفت حوزه رود آمو تا آخر سال جاری میلادی نهایی می‌شود.

پیش از این برخی نمایندگان مجلس و رسانه‌های داخلی انتقاد کرده بودند که ساخت این پایشگاه در قرارداد استخراج نفت این حوزه نیست و شرکت ملی نفت چین نفت این حوزه را در چین تصفیه خواهد کرد.

اما ویس شیردل، رئیس اداره حوزه نفتی رود آمو در وزارت معادن افغانستان روز پنجشنبه، ۱۶ سنبله/شهریور به خبرنگاران گفت که چنین نخواهد شد و نفت شمال در داخل کشور تصفیه خواهد شد.

وی گفت که پالایشگاهی با هزینه ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار در شمال کشور ساخته خواهد شد و دلیل این که قرارداد ساخت این پالایشگاه به تاخیر افتاد، تعیین حجم کل نفتی بود که قرار است در این پالایشگاه تصفیه شود.

قرارداد استخراج حوزه نفت رود آمو در شمال افغانستان به شرکت ملی نفت چین و یک شرکت داخلی موسوم به "وطن" واگذار شده است.

بزرگ‌ترین ذخایر نفتی افغانستان در حوزه نفتی رود آمو واقع شده که این حوزه شامل ولایت‌های سر پل، جوزجان و فاریاب می‌شود که در حال حاضر تنها در پنج محل کار برای استخراج نفت آغاز شده است.

بر اساس تخمین وزارت معادن افغانستان، این پنج محل که در ولایت‌های سر پل و جوزجان واقع شده، ۸۷ میلیون بشکه نفت دارد که تخمین زده می‌شود این مقدار حدود ۲۰ درصد از کل نفت حوزه آمو باشد.

آقای شیردل همچنین گفت: "امیدواریم که تا آخر امسال،‌‌ همان طور که در قرارداد ذکر شده، ۱۵۰ هزار بشکه نفت استخراج شود."

دولت افغانستان بر اساس یک قرارداد ۲۵ ساله امتیاز استخراج نفت این حوزه را به شرکت ملی نفت چین و شرکت وطن واگذار کرده که هر پنج سال بعد باید تجدید شود.

ویس شیردل افزود که این دو شرکت قرار است که در پنج سال اول کار خود حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار برای ایجاد تاسیسات استخراج نفت این حوزه هزینه کنند.

مقام‌های وزارت معادن می‌گویند که کار برای استخراج نفت حوزه نفتی آمو مطابق برنامه از پیش تعیین شده و جریان دارد.

رئیس حوزه نفتی آمو گفت که برای جلوگیری از تخلفات احتمالی شرکت‌های طرف قرارداد و اجرای کامل قرارداد استخراج، بر نحوه کار این شرکت به صورت جدی نظارت خواهد شد.

اخیرا انتقاد‌ها از چگونگی این قرارداد و احتمال ساخته نشدن پالایشگاه در شمال افغانستان در پارلمان و رسانه‌های افغانستان مطرح شده است.

شماری از نمایندگان گفته‌اند که اگر پالایشگاه نفت در داخل کشور ساخته نشود و نفت خام به خارج از کشور منتقل شود، در آن صورت سود افغانستان کاهش خواهد یافت.

اما مقام‌های وزارت معادن این نگرانی‌ها را رد کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.