اختلاف افغانستان و آمریکا بر سر انتقال مدیریت بازداشتگاه بگرام

به روز شده:  14:23 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391

بیش از هزار زندانی در بازداشتگاه بگرام نگهداری می شوند

یک نهاد بین‌المللی از اختلاف نظر میان آمریکا و افغانستان بر سر انتقال مسئولیت بازداشتگاه بگرام به نهادهای دولتی افغانستان پرده برداشته است.

پیش از این دولت افغانستان چند بار برای به دست گرفتن مدیریت این بازداشتگاه، که در آن بیش از هزار نفر به ظن همکاری با گروههای طالبان و القاعده زندانی هستند، ضرب الاجل تعیین کرده است.

ولی سازمان جامعه باز در گزارش تازه خود نوشته که آمریکایی‌ها قصد دارند که پس از واگذاری مسئولیت این بازداشتگاه به دولت افغانستان، مدیریت بخشی از آن را که شامل دو بند می‌شود، به دست داشته باشند.

نجلا ایوبی، از مسئولان این سازمان به بی‎بی‌سی گفت: "دولت افغانستان می‌گوید که بعد از اتمام ضرب الاجل تعیین شده نیروهای آمریکایی نمی‌توانند که در افغانستان زندان داشته باشند، برای این‌که آن را غیرقانونی می‌داند."

او افزود: "بر اساس یافته‌های ما، دولت آمریکا فکر می‌کند که موافقتنامه‌ای که در ماه مارچ گذشته در مورد انتقال مسئولیت بازداشتگاه بگرام به دولت افغانستان امضا شده تغییری در صلاحیت‌های آمریکا برای دستگیری و حبس مخالفان دولت، (در افغانستان) را محدود نمی‌کند."

مسئولان سازمان جامعه باز در این گزارش سی و پنج صفحه‌ای خود نوشته‌اند که این اطلاعات را بر اساس گفت‌و‌گو با مقام‌های افغان و آمریکا به دست آورده‌اند.

حدود شش ماه پیش آمریکا و افغانستان موافقتنامه‌ای را در خصوص انتقال مسئولیت همه بازداشتگاههای تحت کنترل آمریکا در افغانستان با دولت افغانستان امضا کردند.

جامعه باز در گزارش خود نوشته که نیروهای آمریکایی پس از امضای این موافقتنامه حدود ۶۰۰ تن از شورشیان افغان را بازداشت و در بازداشتگاههای تحت کنترل خود منتقل کرده‌اند

دولت افغانستان می‌گوید بر اساس جدول زمانی که در این موافقتنامه ذکر شده، مسئولیت بازداشتگاه بگرام باید تا یکشنبه آینده به دولت افغانستان واگذار شود.

جامعه باز در گزارش خود نوشته که نیروهای آمریکایی پس از امضای این موافقتنامه حدود ۶۰۰ تن از شورشیان افغان را بازداشت و در بازداشتگاههای تحت کنترل خود منتقل کرده‌اند.

دولت افغانستان بار‌ها از آمریکا خواسته است که مسئولیت نگهداری از زندانیان را به نهادهای دولتی افغانستان واگذار کند.

اما این درخواست‌ها در حالی مطرح می‌شود که توانایی دولت افغانستان نیز برای نگهداری از زندانیان زیر سوال بوده است.

انتقادهای زیادی در مورد وضعیت زندان پلچرخی و زندانهایی که در ولایات این کشور وجود دارد، مطرح است و در چند مورد، زندانیان به دلیل نبود امکانات لازم زندانیان، دست به اعتصاب غذایی زده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.