اعتراض دو نماینده مجلس به سانسور در افغانستان

به روز شده:  18:27 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391

بکتاش سیاووش به خبرنگاران گفته است اگر سانسور در مجلس برداشته نشود، دست به اعتصاب غذا خواهد زد

بکتاش سیاووش و رمضان بشر دوست دو تن از نمایندگان کابل در مجلس افغانستان گفته اند، اگر محدودیت حضور رسانه ها در صحن علنی مجلس برطرف نشود، به اعتصاب غذا دست خواهند زد.

آقایان بشردوست و سیاووش روز چهارشنبه پنجم سپتامبر، در اعتراض به عدم دسترسی خبرنگاران به جزئیات آنچه در مجلس مطرح می شود، جلسه علنی مجلس را ترک کردند.

در سالهای گذشته، رسانه ها می توانستند به صورت مستقیم جلسات علنی مجلس نمایندگان را ببیند، از آن فیلم بگیرند و صدا ضبط کنند.

اخیرا اداره توسعه بین المللی آمریکا محل خاصی را برای ضبط صدا و تصویر برای رسانه ها در مجلس نمایندگان ساخته است.

پس از ایجاد این مرکز، هیات اداری مجلس از حضور خبرنگاران به صحن علنی مجلس جلو گیری می کند.

خبرنگاران شاکی اند که هیات اداری مجلس، تمامی جزئیات صحن علنی مجلس را به این مرکز مخابره نمی کند و مواردی را سانسور می کنند.

بکتاش شیاووش که در اعتراض به این اقدام هیات اداری مجلس، جلسه آنروز را ترک کرده بود، در بیرون ساختمان مجلس به خبرنگاران گفت: من امروز مجلس عمومی را به دلیل سانسور شدید مطبوعاتی از سوی دارالانشا(دبیرخانه)ی مجلس، ترک کردم.

آقای سیاووش به خبرنگاران گفت، جلوگیری از دسترسی خبرنگاران به صحن علنی مجلس، سانسور است و این خلاف قانون اساسی است.

بکتاش سیاووش قبل از آنکه نماینده مجلس شود، خبرنگار بود. او می گوید، سانسور در مجلس، جزئی از یک برنامه کلان سانسور در مملکت است و اگر مجلس به این سانسور پایان ندهد، او از دوشنبه آینده در صحن علنی مجلس اعتصاب غذا خواهد کرد.

رمضان بشردوست از نمایندگان رسانه ها خواسته است برای شکستن سانسور در مجلس، به نمایندگان معترض بپیوندند

رمضان بشردوست دیگر نماینده مجلس افغانستان نیز از ایجاد مرکز رسانه ها در مجلس انتقاد کرده و گفته است که صرف هزینه هنگفت برای ایجاد مرکزی که در نهایت به منظور سانسور از آن استفاده شود، به هدر دادن پول‌هایی است که مردم افغانستان سخت به آن نیاز دارند.

رمضان بشردوست از مسئولان رسانه‌ها نیز خواست که برای شکستن این سانسور، با نمایندگان معترض همصدا شوند.

کمال ناصر اصولی رئیس کمیسیون امور فرهنگی و دینی مجلس نمایندگان به رسانه ها گفت که هیات اداری مجلس وعده داده است که به سانسور پایان دهد.

آقای اصولی افزود که اگر هیات اداری مجلس به وعده اش عمل نکند، او نیز به جمع نمایندگان معترض خواهد پیوست.

هفته گذشته شماری از خبرنگاران نیز در اعتراض به سانسور هیات اداری مجلس گفته بودند که اگر این روند ادامه یابد، دیگر خبرهای مربوط به مجلس نمایندگان را پخش نخواهند کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.