دیدار با جنگجویان پیشین طالبان

به روز شده:  14:58 گرينويچ - جمعه 07 سپتامبر 2012 - 17 شهریور 1391

شش فرمانده محلی شورشیان هر یک با بیش از ده نفر تحت امر خود حدود یک سال پیش به دولت پیوستند

ناتو می‌گوید که پیوستن هزاران جنگجوی طالبان به برنامه آشتی ملی در افغانستان، بر وضعیت میدان نبرد اثر گذاشته‌است.

بر اساس آمار منتشر شده، بیش از پنج هزار شورشی طالبان در این سالها از خشونت دست کشیده‌اند. اما رهبری گروه طالبان همچنان بر جنگ با دولت افغانستان تاکید دارد.

جاده بغلان-قندوز چند سال پیش یکی از خطرناکترین راه‌های افغانستان بود.

جنگجویان محلی که به جنبش طالبان پیوسته بودند، هر از گاهی با کلاشنیکف و خمپاره در این مسیر ظاهر می‌شدند و مسافران را بازرسی می‌کردند.

آنها همچنین در کنار جاده‌مین می‌کاشتند و کاروان‌های نظامی را از دور منفجر می‌کردند.

طالبان از مناطق جنوبی افغانستان به مناطق شمالی کشور رخنه کرده و بغلان و قندوز مدتی ‌است جولانگاه آنها بوده‌است.

اکنون اما برای عده‌ای از همان جنگجویان، هدف تغییر کرده‌است.

جنگجویان محلی سابق از گروه طالبان بریده، شورشیان بیگانه را از محله‌های خود رانده و سلاح به زمین گذاشته‌اند.

این جنگجویان سابق اکنون در کنار همان جاده بغلان-قندوز توان خود را برای حفر آب‌روی جاده به‌کار انداخته‌اند.

میان آنها کسانی بین ۱۷ سال تا حدود ۶۰ سال هستند.

علی‌محمد، جنگجوی سابق می‌گوید: "از (مهاجرت) از پاکستان که آمدیم، در منطقه ما طالبان بود. چون آنها تبلغیات می‌کردند که دولت چنان است و چنین است، یعنی ما مسلمان هستیم، آنها (دولت) چنین است و حق ما را نمی‌دهد. ما زیر تاثیر تبلیغات آنها رفتیم."

مراقبت از جاده به عوض جنگ

طالبان در روستاهای افغانستان دست‌کم نه سال است که سربازگیری‌می‌کنند ـ از سالهایی که شورش در افغانستان تازه سر گرفت.

محل‌های دور دست ولایت بغلان هم برای آنها نفوذپذیر بوده است. گروه‌های حزب اسلامی، طالبان و افراد مسلح در این ولایت علیه دولت سلاح برداشته‌اند.

شش فرمانده محلی شورشیان هر یک با بیش از ده نفر تحت امر خود حدود یک سال پیش به دولت پیوستند ـ کسانی که سالهای زیادی از عمرشان را با جنگ و تفنگ در این گروه یا آن گروه گذرانده‌اند.

شورای صلح افغانستان نفرات آنها را در پروژه حفظ و مراقبت از جاده‌ها استخدام کرده است. ماهانه تا ۵۰۰ دلار هم حقوق می‌دهد. اما حالا آنها یک نگرانی جدی دارند.

محمد گل، فرمانده پیشین طالبان گفت: "(طالبان) از پاکستان به من دو بار زنگ زده‌اند که منتظر مرگت باش. شما خوب و بد سلاح را به دولت تسلیم کردید. امروز در جاده کار می‌کنید. انتظار مرگت را داشته باش، یا امروز یا فردا کشته می‌شوی."

زبان مذهبی

کار مولوی سراج الدین سیرت، عضو بانفوذ شورای عالی صلح ولایت بغلان در تغییر نظر شورشیان سابق موثر بوده است.

او و همکارانش به زبان مذهبی طالبان حرف می‌زنند. تاکنون بیش از ۶۰۰ شورشی را هم قناعت داده که دست از روی ماشه تفنگ بردارند.

جنگجویان محلی سابق از گروه طالبان بریده، شورشیان بیگانه را از محله‌های خود رانده و سلاح به زمین گذاشته‌اند

آقای سیرت می‌گوید: "اعضای شورا که افراد با نفوذ هستند، می روند در مناطق مختلف و با فرماندان (مسلح غیرمسئول) صحبت می‌کنند. در اثر سخنان این‌ها است که خیلی از برادران ناراضی به راه می‌آیند و فرصت دیگر برای زندگی نو پیدا می‌کنند. در افغانستان جنگ را نمی‌توان با جنگ پایان داد."

مقام‌های افغان مشخصات شورشیان سابق را ثبت می‌کنند تا هم در آینده به آنها کمک کنند و هم کارت شناسایی باشد برای تفکیک آنها از طالبانی که همچنان می‌جنگند. اما دولت برنامه‌ای برای تامین امنیت آنها ندارد.

منشی عبدالمجید، والی بغلان می‌گوید: "ما فضا را باید به گونه‌ای بسازیم که دیگر نیاز به نیروی پلیس برای تامین امنیت در روستاها نباشد. مانند گذشته مردم روستایی بدون سلاح و پلیس به راحتی زندگی کنند."

تشویق جنگجویان به ترک خشونت مدتی است برنامه اصلی دولت شده است. به‌رغم این تلاشها، هیچ فرمانده شناخته شده طالبان تا امروز دست از خشونت برنداشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.