سیمون گس: اگر در افغانستان جنگ داخلی شد، پول نمی‌دهیم

به روز شده:  09:34 گرينويچ - جمعه 07 سپتامبر 2012 - 17 شهریور 1391

سایمون گس: "حکومتداری خوب در صدر فهرست قرار دارد و این بسیار مهم است"

نماینده غیرنظامی ناتو می‌گوید که حکومت‌داری خوب مهم‌ترین چالش افغانستان در سال‌های پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور است.

سایمون گس تأکید می‌کند که ناتو همچنان به حمایت از دولت افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی متعهد است. او در پاسخ به نگرانی‌ها از تکرار جنگ‌های داخلی دهه نود میلادی در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی می‌گوید که دیگر هیچ کسی در افغانستان علاقه‌ای به بازگشت به آن دوران ندارد.

مأموریت آقای گس در افغانستان به عنوان نماینده غیر نظامی ناتو به زودی پایان می‌یابد.

خبرنگار ما علی سلیمی در شروع گفت‌و‌‌گویی با آقای گس از او پرسیده که با توجه به نگرانی‌هایی که در باره شکست احتمالی مأموریت ناتو در افغانستان وجود دارد، او چقدر با این دیدگاه موافق است؟

نخیر، من با این نظریه موافق نیستم. آنچه ناتو انجام می‌دهد آموزش نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت افغانستان است. تغییرات در عملکرد نیروهای ارتش و پلیس افغان قابل مشاهده است. آن‌ها از حملات زیادی جلوگیری کرده‌اند و رهبری عملیات‌های بیشتری را به عهده می‌گیرند. این یک موفقیت است.

ثانیا، شورشیان از خیلی مناطقی که قبلاً در آنجا فعال بودند، عقب رانده شده‌اند. ناتو در حال ایجاد فضای لازم برای نیروهای ارتش افغان است تا خود امنیت افغان‌ها را تأمین کنند و من فکر می‌کنم ما در این کار موفق بوده‌ایم.

اما چالش‌های ناتو در افغانستان روز به روز در حال افزایش است. مثلا درسال جاری ۴۵ سرباز ناتو توسط سربازان افغان کشته شده‌اند.

این درست است. اما در سال جاری تلفات نیروهای آیساف ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته. کشته شدن سربازان آیساف توسط نیروهای امنیتی افغان یا کسانی که وانمود می‌کنند عضو این نیرو‌ها هستند، یک مشکل است. اما خوشبختانه این پدیده نشان‌دهنده نوع رابطه سربازان افغان و مربیان خارجی‌شان نیست. روزانه هزاران رابطه کاری میان دوطرف وجود دارد. در بیشتر موارد رابطه خوبی میان دو طرف وجود دارد، اما موارد کمی هم وجود دارد که کار‌ها آن‌گونه که باید پیش نمی‌رود.

"من جنگ داخلی را به نفع هیچ کس در افغانستان نمی‌بینم. من با همه رهبران سیاسی صحبت کرده‌ام. بسیاری از آن‌ها سالهای سخت ۱۹۹۲ و ۹۳ را به خاطر دارند که کابل راکت‌باران می‌شد و ده‌ها هزار نفر کشته شدند. ثانیا، اگر افغانستان گرفتار جنگ داخلی شود، کمک‌های سخاوتمندانه‌ای که جامعه جهانی برای سالهای پس از ۲۰۱۴ قولش را داده دیگر انجام نخواهد شد. بنابراین، دیگر پولی در اختیار این رهبران قرار نخواهد گرفت."

سایمون گس

یکی از چالش‌های دیگر ناتو این است که برخی از کشور‌ها می‌خواهند نیرو‌هایشان را هرچه سریع‌تر از افغانستان خارج کنند. مثلا اخیرا نیوزیلند تصمیم گرفت که نیرو‌هایش را پیش از جدول زمانی ناتو خارج کند. فکر نمی‌کنید که نوعی عجله برای خروج از افغانستان در میان کشورهای عضو ناتو وجود دارد؟

همه کشور‌ها ـ من با همه آن‌ها صحبت کردم ـ متعهد‌ اند که مأموریتشان را در افغانستان طبق برنامه کامل کنند. این بدین معنی است که ما برنامه انتقال را تا پایان سال ۲۰۱۴ کامل می‌کنیم. در سالهای پس از آن هم ناتو به آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای افغان ادامه خواهد داد. هیچ یک از کشورهایی که من با آن‌ها صحبت کردم در صدد تغییر این سیاست نیست.

به این ترتیب شما فکر می‌کنید که ناتو قادر خواهد بود یک افغانستان با ثبات را تا سال ۲۰۱۴ به دولت افغانستان تحویل دهد؟

من فکر می‌کنم افغانستان با ثبات خواهد بود. زیرا نیروهای امنیتی افغانستان تا آن زمان به اندازه‌ای آموزش می‌بینند و تجهیز می‌شوند که قادر به حفظ امنیت باشند. اما صلح کامل به‌وجود نخواهد آمد مگر اینکه یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به شورش‌ها پیدا شود.

نگرانی دیگری که افغان‌ها دارند این است که پس از خرو ج نیروهای خارجی کشورشان بار دیگر گرفتار جنگ داخلی شود. چون هنوز هم فرماندهان محلی در مناطق‌شان از قدرت زیادی برخوردارند. اگر چنین اتفاقی بیافتد، فکر نمی‌کنید که این شکستی برای دولت افغانستان و همچنین ناتو خواهد بود؟

"ما برنامه انتقال را تا پایان سال ۲۰۱۴ کامل می‌کنیم. در سالهای پس از آن هم ناتو به آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای افغان ادامه خواهد داد"

من جنگ داخلی را به نفع هیچ کس در افغانستان نمی‌بینم. من با همه رهبران سیاسی صحبت کرده‌ام. بسیاری از آن‌ها سالهای سخت ۱۹۹۲ و ۹۳ را به خاطر دارند که کابل راکت‌باران می‌شد و ده‌ها هزار نفر کشته شدند.

ثانیا، اگر افغانستان گرفتار جنگ داخلی شود، کمک‌های سخاوتمندانه‌ای که جامعه جهانی برای سالهای پس از ۲۰۱۴ قولش را داده دیگر انجام نخواهد شد. بنابراین، دیگر پولی در اختیار این رهبران قرار نخواهد گرفت.

شما به زودی افغانستان را ترک می‌کنید. فکر می‌کنید مهم‌ترین چالش برای آینده افغانستان چیست؟

فکر می‌کنم حکومتداری خوب در صدر فهرست قرار دارد و این بسیار مهم است. ما نیاز داریم دولتی در این کشور داشته باشیم که نه تنها در مرکز که در سطح محلی مردم عادی فکر کنند این دولت خواسته‌‌هایشان را برآورده می‌کند. دولت به آن‌ها خدماتی از قبیل دسترسی به خدمات بهداشتی، آموزش و دیگر خدماتی را که باید فراهم می‌کند. هرقدر دولت در این زمینه کار کند، کشور متحد‌تر می‌ماند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.