استقبال افغانستان از تصمیم آمریکا به درج نام شبکه حقانی در فهرست سیاه

به روز شده:  13:27 گرينويچ - جمعه 07 سپتامبر 2012 - 17 شهریور 1391

شبکه حقانی که توسط جلال‌الدین حقانی در افغانستان پایه‌گذاری شده، از تندروترین گروه‌های اسلامی در منطقه محسوب می‌شود

حکومت افغانستان از تصمیم آمریکا برای درج نام شبکه حقانی به عنوان یک گروه تروریستی در فهرست سیاه استقبال کرده است.

پیش از این روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده بود که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، این تصمیم را امروز (جمعه، ۱۷ سنبله/شهریور) به طور رسمی اعلام خواهد کرد.

آمریکا گفته که شبکه حقانی در یک سال اخیر به حملات خود شدت بخشیده و اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید تصمیم تازه آمریکا فعالیت‌های این شبکه را کاهش خواهد داد.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که این شبکه با سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان ــ آی‌اس‎آی ــ ارتباط دارد و چند حمله بزرگ تروریستی را در کابل اجرا کرده است.

در ۱۳ سپتامبر سال گذشته گروهی از مهاجمان انتحاری وابسته به این شبکه به سفارت آمریکا و مقر فرماندهی ناتو در کابل حمله کردند.

این حمله پانزده کشته بجا گذاشت و شش سرباز ناتو و چهار کارمند افغان سفارت آمریکا را زخمی کرد.

حالا دولت آمریکا تصمیم گرفته که اسم شبکه حقانی را در فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی درج کند.

درج اسم این گروه در این فهرست، منابع پولی این شبکه را در عربستان سعودی، امارات متحده عربی و سایر کشورها مختل خواهد کرد.

این تصمیم با استقبال حکومت افغانستان مواجه شده است.

شفیق‌الله طاهری، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید که افزایش فشارها بر شبکه حقانی بر فعالیت این گروه در افغانستان تاثیرگذار خواهد بود.

او افزود: "شبکه جزئی از گروهک‌های تروریستی است که به هیچ صورت طرفدار مذاکره و مصالحه نیستند. بنابر این، ما از تصمیم ایالات متحده آمریکا استقبال می‌کنیم و طرفدار شامل کردن نام شبکه حقانی در لیست سیاه هستیم."

اما عبدالرشید وزیری، تحلیلگر سیاسی می‌گوید که این تصمیم آمریکا تاثیر چندانی بر فعالیت این شبکه نخواهد گذاشت.

آقای وزیری گفت: "آمریکا برای کشتن یا بازداشت سراج‌الدین حقانی پنج میلیون دلار پاداش نیز تعین کرده، اما او در دفتر آی‌اس‌آی در وزیرستان شمالی به سر می‌برد. این تصمیم هم تاثیر زیادی نخواهد داشت، چون آی‌اس‌آی و ارتش پاکستان به شدت از شبکه حقانی حمایت می‌کنند."

او افزود: "نام‌های حافظ سعید رهبر لشکر طیبه و گروه او نیز شامل فهرست سیاه آمریکا است، اما او آزادانه در پاکستان گشت و گذار می‌کند و هیچ کسی هم توانایی بازداشتش را ندارد."

شبکه حقانی که توسط جلال‌الدین حقانی در افغانستان پایه‌گذاری شده، از تندروترین گروه‌های اسلامی در منطقه محسوب می‌شود.

گفته شده که این شبکه ارتباط نزدیکی با گروه طالبان و شبکه القاعده دارد.

از شبکه حقانی به عنوان یکی از گروه‌های مسلحی یاد می‌شود که به خوبی سازمان یافته و از توانایی اجرای عملیات مسلحانه و انتحاری در افغانستان برخوردار است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.