دو فرمانده طالبان در هلمند کشته شده‌اند

به روز شده:  11:17 گرينويچ - جمعه 07 سپتامبر 2012 - 17 شهریور 1391

هلمند از ناآرام‌ترین ولایت های جنوبی افغانستان است

نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان گفته‌اند که یک فرمانده گروه طالبان را در ولایت جنوبی هلمند از پا درآورده‌اند.

ناتو روز جمعه، ۱۷ سنبله/شهریور با صدور اطلاعیه‌ای گفتند که فرمانده اجمل روز پنجشنبه در پی عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو کشته شد.

در این اعلامیه آمده که این فرمانده چند روز پیش از کشته شدنش، یک حمله مرگبار را علیه نیروهای افغان رهبری و اجرا کرده بود.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند در گفتگویی با بی‌بی سی، اجمل را از فرماندهان مهم طالبان در این ولایت خواند و گفت که او فعالیتهای طالبان را در بخشی از ولایت هلمند و قندهار رهبری می‌کرد.

آقای احمدی گفت: "اجمل که در سه ولسوالی مارجه، نادعلی و ناوره فعالیتهای تروریستی داشت و بسیار فعال بود، از بین رفته است."

او همچنین گفت: "دیروز (پنجشنبه) در منطقه خشک‌آبه در نزدیک شهر لشکرگاه (مرکز ولایت هلمند) یک فرمانده دیگر طالبان به نام ملا سلطان سرحدی، که او هم یکی از فعال‌ترین فرماندهان طالبان بود در عملیات مشترک از بین رفته است."

آقای احمدی افزود که این دو فرمانده طالبان نه تنها در هلمند، بلکه در بخشهایی از ولایت قندهار در شرق ولایت هلمند هم علیه نیروهای دولتی و بین المللی فعالیت می‌کرده‌اند.

به گفته او، اجمل و ملا سلطان که تازه از ولایت قندهار به منطقه خشک‌آبه بازگشته بودند، هدف عملیات مشترک نیروهای داخلی و خارجی قرار گرفتند.

سخنگوی والی هلمند افزود: "از بین رفتن فرماندهان طالبان اثر خوبی بر صفوف پایین طالبان می‌گذارد تا فعالیتهای آن‌ها متوقف شود."

آقای احمدی گفت که این دو فرمانده طالبان مستقیما از شورای رهبری طالبان موسوم به «شورای کویته» دستور می‌‎گرفتند و آن را به وسیله افراد تحت امر خود با بمبگذاری و ترور افراد مختلف به اجرا می‌گذاشتند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.