ناامنی شماری از کارگران چینی را مجبور به ترک افغانستان کرد

به روز شده:  06:22 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

معدن مس عینک ولایت لوگر، یکی از بزرگترین معادن مس در جهان است

مقام‌های وزارت معادن افغانستان گفته‌اند که شماری از کارگران چینی معدن مس عینک در جنوب کابل، به دلایل امنیتی این کشور را ترک کرده‌اند.

پیش‌تر وحیدالله شهرانی، وزیر معادن افغانستان هشدار داده بود که گروه‌های مسلح با شلیک موشک و بمبگذاری تلاش دارند تا استخراج در این معدن را مختل کنند.

معدن مس عینک، یکی از بزرگ‌ترین معادن مس در جهان است.

امتیاز استخراج مس در این معدن به یک شرکت چینی واگذار شده است.

احمد تمیم عاصی، رئیس روابط عمومی وزارت معادن به بی‌بی‌سی گفت که خروج کارگران چینی، جریان کار در مس عینک را مختل نکرده و تدابیر امنیتی برای بهبود امنیت منطقه در پیش گرفته شده است.

آقای عاصی گفت: "بنا بر مشکلات امنیتی که در لوگر است، همه چینی‌ها نه، بلکه تعداد کمی از آن‌ها از افغانستان بیرون شده‌اند. تا مشکلات امنیتی حل شود، آن‌ها دوباره پس خواهند آمد و کار خود را در معدن مس عینک از سر خواهند گرفت."

اما مقام‌های محلی در ولایت لوگر، که این معدن در آن واقع است، نمی‌پذیرند که بدی وضعیت امنیتی، کارگران چینی را مجبور به ترک افغانستان کرده باشد.

دین محمد درویش، سخنگوی والی لوگر می‌گوید که چالش‌های امنیتی که در گذشته وجود داشت، اینک رفع شده است.

آقای درویش گفت: "چندی قبل در راستای استخراج مس در معدن عینک چالش‌هایی موجود بود که براساس تعهد مردم محل و هیات رهبری ولایت لوگر به پایان رسیده است."

سخنگوی والی لوگر تاکید کرد که ادامه کار استخراج مس در معدن عینک برای مردم ولایت لوگر "حیاتی" است و به همین دلیل مردم متعهد شده‌اند که هیچ گونه مشکلی در راستای استخراج مس در این معدن به وجود نیاید.

افزایش ناامنی در معادن و پروژه‌های بزرگ افغانستان باعث نگرانی مقام‌های دولت این کشور شده است.

لوگر یکی از ولایت ناامن نزدیک به کابل شمرده می شود

مقام‌های وزارت معادن هشدار داده‌اند که اگر به وضعیت امنیتی معادن توجه نشود، استخراج معادن و به ویژه مس در معدن عینک با مشکل مواجه خواهد شد.

این در حالی است که اخیرا مقام‌های محلی در بامیان در مرکز افغانستان، که معدن آهن حاجیگک در آن واقع است، نیز نسبت به بد‌تر شدن اوضاع امنیتی در این ولایت هشدار داده‌اند.

معدن آهن حاجیگک یکی از بزرگ‌ترین معادن آهن در منطقه است.

مقام‌های مالی افغانستان می‌گویند در آینده که کمک‌های مالی بین‌المللی کاهش خواهد یافت، معادن این کشور از منابع اصلی درآمد افغانستان خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.