بمبگذار انتحاری نوجوان شش نفر را در کابل کشت

به روز شده:  12:03 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

حمله انتحاری در کابل همزمان با مراسم بزرگداشت احمد شاه مسعود

حمله انتحاری در مرکز کابل دستکم شش نفر را کشته، از جمله چند کودک. طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفته است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

گفته می شود یک بمبگذار انتحاری ۱۵ ساله عامل انفجار روز شنبه ۱۸ سنبله/ شهریور در خیابان پررفت و آمد" شش درک" در مرکز کابل بوده است. این انفجار دست کم شش کشته بر جای گذاشت که تعدادی از آنها کودکان بودند.

شماری از نهادهای مهم دولتی و خارجی و از جمله مقر فرماندهی ناتو در این خیابان واقع است.

این انفجار همزمان با برگزاری مراسم یادبود یازدهمین سالگرد ترور احمدشاه مسعود، فرمانده سابق مجاهدین، صورت گرفت.

این انفجار همزمان با برگزاری مراسم یادبود یازدهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعوداتفاق افتاد

حشمت‎الله استانکزی سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که در این انفجار شش نفر کشته و پنج غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. از قول یک منبع پلیس گزارش شده که بیشتر قربانیان این انفجار کودکانی هستند که مشغول دستفروشی در محل حادثه بودند.

دفتر اطلاع‎رسانی ناتو در کابل با صدور بیانیه‌ای گفته که همه قربانیان این حادثه غیرنظامیان هستند.

سخنگوی پلیس کابل گفته که هنوز مشخص نیست که هدف او چه فرد با افرادی بوده‌اند.

احمدشاه مسعود یازده سال پیش توسط دو بمبگذار انتحاری عرب کشته شد

گروه طالبان با ارسال پیامی به رسانه‌ها، مسئولیت این انفجار انتحاری را به دوش گرفته است.

این انفجار همزمان با برگزاری مراسم یادبود از یازدهمین سالگرد ترور احمدشاه مسعود و علی‌رغم به اجرا درآمدن تدابیر سنگین امنیتی در خیابان‌های شهر کابل اتفاق افتاده است.

"مجاهدین بسیج شوند"

در این مراسم که در غرب کابل برگزار شد، محمدقسیم فهیم، معاون رئیس جمهوری نسبت به وخیم شدن اوضاع در کشور هشدار داد و از مجاهدین سابق خواست که آماده دفاع از کشور باشند.

او گفت: "نیروهای ملی افغانستان با همان روحیه‎ای که جهادگران افغانستان جهاد کردند، (علیه مخالفان مقاومت کنند) و اگر نیروهای امنیتی افغانستان کفاف این کار را نکنند، مجاهدین زنده هستند (که این کار را انجام دهند). مجاهدین باید بسیج شوند و یکبار دیگر از این کشور دفاع کنند."

معاون اول حامد کرزی، رئیس جمهوری همچنین هشدار داد که بدتر شدن وضعیت امنیتی باعث خواهد شد که انتخابات آینده ریاست جمهوری هم به صورت شفاف و فراگیر برگزار نشود.

مارشال فهیم: "مجاهدین باید بسیج شوند و یکبار دیگر از این کشور دفاع کنند"

آقای فهیم افزود: "در وضعیتی که ما قرار داریم، یا خدا نخواسته وضعیت امنیتی بدتر شود، باورم نمی‌آیند که ما انتخابات سالم، شفاف و وسیعی داشته باشیم که در آن همه مردم شرکت کنند."

'بمبگذاری انتحاری مجوز شرعی ندارد'

همچنین در این مراسم عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی، بمبگذاری انتحاری را حرام دانست و گفت که این گونه حملات از لحاظ شرعی جواز ندارد.

به گفته او، کسانی که با دولت و نیروهای امنیتی می‌جنگند، در واقع "با خدا و رسول می‌جنگند". او گفت که آنها بر اساس دستورات اسلامی نمی‌جنگند.

این رهبر جهادی از دولت افغانستان انتقاد کرد و گفت دولت ابهت خود را از دست داده و تروریست‌های بازداشت شده را بدون بررسی پرونده‌های آنها آزاد می‌کند.

او گفت: "پنج نفر از این جنایتکاران متکرری که بمبگذاران انتحاری را می‌آورند و می‌برند، بمب می‌آورند و می‌برند و در زمین فساد می‌کنند، در پنج دروازه کابل برای یک هفته آویزان کنیم، پس از آن اگر شما بمبگذار انتحاری دیدید، بیایید مرا به عوض آنها آویزان کنید."

آقای سیاف گفت کسانی که فتوای بمبگذاری می‌دهند هم می‌دانند که این گونه حملات مغایر دستورهای اسلامی است

آقای سیاف افزود که تا مخالفان کوبیده و تضعیف نشوند، آنها خود تن به مصالحه نخواهند داد.

او همچنین گفت که دولت از درخواست مصالحه و مذاکره با شورشیان را از "موضع ضعیف" مطرح کرده، درخواستی که به گفته او به نتیجه نمی‌رسد.

گفته می شود یک بمبگذار انتحاری ۱۵ ساله عامل انفجار روزشنبه ۱۸ سنبله/ شهریور در خیابان پررفت و آمد" شش درک" در مرکز کابل بوده است. شماری از نهادهای مهم دولتی و خارجی و از جمله مقر فرماندهی ناتو در این خیابان واقع است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.