درگیری در غرب کابل دو کشته بر جای گذاشت

به روز شده:  16:55 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

بعد از یک ساعت درگیری پلیس وضعیت را آرام خوانده است

در جریان یک مشاجره در غرب کابل که همزمان با برگزاری مراسم گرامیداشت یازدهمین سالگرد ترور احمدشاه مسعود، فرمانده پیشین ائتلاف ضد طالبان روی داد، دو نفر کشته شدند.

این درگیری روز شنبه، ۱۸ سنبله/شهریور در منطقه پل سوخته در غرب کابل روی داد. پلیس می گوید یکی از کشته شدگان، مامور پلیس و دیگری از مردم محل بوده است.

محمد نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان به بی بی سی فارسی گفت: "گروهی از طرفداران احمدشاه مسعود که [به همراه] عکس های شهدا، در شهر گشت می زدند، در غرب کابل با یک موتور سوار تصادف کردند، پس از این حادثه مردم محل با آنها درگیر شدند که این درگیری دو کشته و ده زخمی برجای گذاشت."

آقای دانش همچنن به بی بی سی فارسی گفت: این درگیری نزدیک به یک ساعت ادامه داشت اما بعد از مداخله نیروهای امنیتی، وضعیت به حالت عادی برگشته است.

مسئولان امنیتی کابل می گویند که چند تن را به اتهام دست داشتن در این درگیری بازداشت کرده اند.

احمد ضیا مسعود، برادر احمد شاه مسعود و معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان، این درگیری را محکوم کرده است.

آقای مسعود با انتشار اعلامیه‌ای گفته است: "من به عنوان برادر شهید احمد شاه مسعود، اعلام می کنم که گرامی‌داشت روز شهادت قهرمان ملی و دیگر شهدای افغانستان، تنها با پیروی اهداف و آرمان‌های شهدا معنا می‌یابد نه با ایجاد هیاهو و تفرقه افکنی در میان مردمِ برادر و هم‌سرنوشت."

۱۸ سنبله، سالروز ترور احمدشاه مسعود، در افغانستان روز "شهید" نام‌گذاری شده و تعطیل عمومی است.

معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت که در روز شنبه ۱۸ سنبله، دو برنامه برای بزرگداشت "هفته شهید" و یازدهمین سالروز کشته شدن احمدشاه مسعود برگزار شده بود (یکی در خیمه لویه جرگه و دیگری در میدان احمدشاه مسعود) که هر دو، بدون هیچ مشکلی امنیتی پایان یافت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.