روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۱۹ سنبله

به روز شده:  06:42 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل روز شهید و مراسم بزرگداشت از احمدشاه مسعود و حوادث روز شنبه را از دیدگاه‌های مختلف بررسی و تحلیل کرده‌اند.

روز شنبه، ۱۸ سنبله/شهریور در افغانستان آغاز هفته شهید و یازدهمین سالگرد ترور احمدشاه مسعود بود و همزمان با برگزاری مراسم رسمی به همین مناسبت، انفجاری انتحاری در مرکز کابل شش تن را کشت و درگیری در غرب کابل سه کشته به جا گذاشت.

روزنامه وحدت نوشته است که همزمان با برگزاری مراسم بزرگداشت احمدشاه مسعود در یازدهمین سالگرد ترور او، کاروان‌های منتسب به ستاد برگزاری این مراسم در شهر کابل باعث اخلال نظم و درگیری با مردم عادی شدند.

به نوشته این روزنامه، پلیس هم برای جلوگیری از این درگیری‌ها متوسل به اقدامات "نامناسبی" شد که در نتیجه سه نفر و از جمله یک پلیس کشته شدند. روزنامه وحدت، پلیس را متهم کرده است که این درگیری‌ها را به صورت "غیرمسئولانه" مدیریت کرد.

روزنامه افزوده است که برخی‌ها تلاش کردند این درگیری‌ها را به اختلاف‌های قومی ربط دهند و احساسات قومی اقوام مختلف را علیه یکدیگر برانگیزند. نویسنده وحدت مدعی است که حکومت در آستانه برگزاری همایش بزرگی از سوی جبهه ملی در کابل، در تلاش برای برهم زدن این همایش است.

محمد ناطقی در مقاله‌ای در همین روزنامه، ناامنی روز هجدهم سنبله را به "ضعف حکومت" نسبت داده و نوشته است که برنامه بزرگداشت احمدشاه مسعود از سوی حکومت برگزار شده بود و کسانی که در این روز "هیاهو" برپا کردند، هیچ ربطی به گروه‌های مخالف سیاسی حکومت ندارند.

روزنامه محور در مطلب اصلی صفحه نخست خود نوشته است که "مراسم روز شهید روز مانور قدرت فرماندهان بود". به باور نویسنده، جنگ کنونی در افغانستان در واقع جنگی میان حکومت و طالبان نه، بلکه جنگی میان طالبان و اتحاد شمال ــ به تعبیر نویسنده ــ "مسلط بر دولت" است.

به نوشته این روزنامه، هنوز هم بین طالبان و اتحاد شمال دیوار بزرگی از دشمنی وجود دارد و یکی قدرت حکومتی را "انحصار کرده" و دیگری "به اراده مردم حمله می‌کند". روزنامه مدعی است که طالبان به دلیل انحصار قدرت از سوی اتحاد شمال، مذکرات صلح را با شکست مواجه کرده‌اند.

اما روزنامه آرمان ملی از قول احمدولی مسعود، برادر احمدشاه مسعود نوشته است که طالبان و مخالفان سیاسی حامد کرزی، هر دو به آقای کرزی اعتماد ندارند، به دلیل این که او در تصمیم‌گیری‌های خود تنها با "تیم تک‌قومی"خود مشورت می‌کند.

به گفته آقای مسعود، حتی محمدقسیم فهیم معاون او و محمدکریم خلیلی معاون دوم رئیس‌جمهوری هم "محرم راز" آقای کرزی نیستند و آنها در مشورت‌های شبانه آقای کرزی که تصمیم‌های او معمولا در این جلسه‌ها اتخاذ می‌شوند، شرکت ندارند.

روزنامه دولتی انیس در تیتر اول خود از قول حامد کرزی نوشته است که "خاموشی در مقابل تروریستان، ظلم به اسلام است". به نوشته این روزنامه، آقای کرزی در دیدار با شماری از علما پرسیده که "این دست مرموزی است که به نام مسلمان می‌آید و در مراسم خاکسپاری خود را منفجر می‌کند و ۲۵ جوان را می‌کشد".

ظاهرا اشاره آقای کرزی به انفجار انتحاری است که در جریان آن در روز ۱۴ سنبله/شهریور، یک بمبگذار انتحاری کمربند انتحاری خود را در مراسم خاکسپاری فردی در منطقه "دُر بابا" در ولایت شرقی ننگرهار منفجر کرد. این انفجار ۲۵ غیرنظامی را کشت و بیش از ۵۰ نفر دیگر را زخمی کرد.

به نوشته انیس، آقای کرزی در این دیدار از علما خواسته است که "اگر اعمال کسانی که چنین کاری را انجام می‌دهند، ناروا و دشمنی با اسلام است، پس علمای ما علیه آنها در مساجد تبلیغ کنند و اعمال آنها را تقبیح کنند، زیرا خاموشی در مقابل آن ظلم به اسلام است".

این روزنامه دولتی همچنین نوشته است که اعضای شورای علما در این دیدار گفته‌اند که سر بریدن هفده غیرنظامی در ولایت جنوبی هلمند و حمله انتحاری به مراسم خاکسپاری و دیگر حوادث تروریستی مشابه به آنها مغایر احکام اسلامی هستند.

روزنامه ویسا در تیتر اول خود از قول حامد کرزی نوشته است که "نیروهای ائتلاف در افغانستان حق داشتن هیچ نوع زندان را ندارند". به نوشته این روزنامه، میان آقای کرزی و ژنرال جان آلن، فرمانده کل نیروهای خارجی در گفتگویی "مشاجره لفظی" صورت گرفت.

به نوشته این روزنامه، آقای کرزی در این گفتگو به آقای آلن گفته است که چه آمریکا بخواهد یا نخواهد، بازداشتگاه بگرام براساس توافق شش ماه پیش میان دو طرف، به جانب افغانی واگذار خواهد شد. ویسا افزوده که آقای کرزی دستور داده است که واگذاری مسئولیت این بازداشتگاه در مراسم ویژه صورت گیرد.

ویسا همچنین گزارش داده است که آقای کرزی بر سر این موضوع زمانی اصرار کرد که ژنرال جان آلن گفت مدیریت بازداشتگاه بگرام روز یکشنبه (۱۹ سنبله/شهریور) به نهادهای دولتی واگذار نخواهد شد.

به نوشته این روزنامه، یک ساعت پس از این مشاجره، انفجاری که منجر به کشته شدن چند کودک شد، روی داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.