'شورشیان پنج مسافر را در راه کابل-بامیان تیرباران کردند'

به روز شده:  05:47 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391
یک خودرو نظامی در دره میدان

راه کابل-بامیان از دره میدان می‌گذرد که از مناطق ناامن نزدیک به کابل شمرده می‌شود

سخنگوی والی میدان‌وردک در غرب کابل گفته است که شورشیان پنج مسافر غیرنظامی را در جاده کابل-بامیان تیرباران کرده‌اند.

شاهدالله شاهد روز دوشنبه (۲۰ سنبله/شهریور) به بی‌بی‌سی گفت که شورشیان این افراد را پیش از ظهر دیروز (یکشنبه) در این مسیر از یک موتر/خودرو غیرنظامی پیاده کردند.

او گفت: "پنج نفر غیرنظامی که سوار بر یک موتر بودند از سوی مخالفان در منطقه ملاخیل در مسیر میدان-بامیان پیاده شدند و ساعت دو عصر ما اطلاع به دست آوردیم که (مخالفان) چند جسد را در منطقه کوته عاشورو گذاشته‌اند."

سخنگوی والی میدان وردک افزود: "وقتی که نیروهای امنیتی ما به منطقه رسیدند، جسدهای پنج نفری را که به ضرب گلوله مخالفان کشته شده بودند، پیدا کردند و به خانواده‌های‌شان تسلیم کردند."

وبسایت وحدت نیوز نزدیک به محمد محقق، عضو مجلس نمایندگان افغانستان گزارش داده که این پنج نفر از قوم هزاره بوده‌اند.

گروههای شورشی که از سوی مقامها به عنوان مسئول قتل مسافران معرفی می‌شوند، معمولاً در مورد این گونه حوادث اظهار نظر نمی‌کنند.

جاده کابل-بامیان که از دره میدان می‌گذرد، یکی از نا امن‌ترین راههای مناطق مرکزی افغانستان است و گروههای حزب اسلامی و طالبان در بخشی از این دره نفوذ دارند و هر از گاهی در جاده حضور می‌یابند و به بازرسی مسافران می‌پردازند.

پیش از این ساکنان ولایت مرکزی بامیان نسبت به ناامنی در راه‌های ارتباطی کابل-بامیان تظاهرات کرده‌اند

بر اساس گزارشها، در کمتر از دو ماه اخیر بیش از ۱۵ مسافر در این منطقه از سوی گروههای شورشی به قتل رسیده‌اند.

ناامنی در راههای ارتباطی کابل و ولایت‌های مرکزی بامیان و دایکندی با اعتراض‌های مردم در کابل و این ولایتها همراه بوده و آنها دولت را نسبت به تامین امنیت در این مسیرها متهم به "بی‌توجهی" کرده‌اند.

اما شاهدالله شاهد، سخنگوی والی میدان‌وردک گفت که شورشیان در مسیر میدان-بامیان محل استقرار ثابتی ندارند و آنها هر از گاهی به صورت ناگهانی در جاده اصلی حضور می‌یابند و راه را ناامن می‌کنند.

آقای شاهد افزود که کار تامین امنیت در چنین وضعیتی دشوار است، اما تاکید کرد که ولایت میدان‌وردک از حکومت مرکزی خواسته که برای تامین امنیت پایدار در این مسیر اقدام کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.