روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۰ سنبله

به روز شده:  09:39 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به تحلیل و بررسی احتمال واگذاری مسئولیت بازداشتگاه بگرام به دولت، قیام‌های مردمی علیه طالبان و درگیری روز شنبه در غرب کابل پرداخته‌اند.

هشت صبح با اشاره واگذاری مسئولیت بازداشتگاه بگرام از نیروهای آمریکایی به نهادهای دولتی افغانستان نوشته که افغانستان در چند سال اخیر کارنامه درخشانی در نگهداری از زندانیان نداشته و در شماری از موارد زندانیان به صورت دسته جمعی فرار کرده‌اند.

به نظر نویسنده، علاوه بر پرسش‌های جدی که در این مورد وجود دارد، نگرانی از "نقض حقوق بشر" در زندان‌های تحت کنترل دولت هم به قوت خود باقی است.

هشت صبح افزوده کسانی که در بازداشتگاه بگرام نگهداری می‌شوند متهم به فعالیت‌های تروریستی هستند.

به نوشته این روزنامه، پیش از این طالبان بارها از سوی حکومت "برادر" خطاب شده‌اند و در مواردی کسانی که به اتهام تلاش برای بمبگذاری انتحاری دستگیر شده‌اند، بدون بررسی پرونده‌های آنها و صدور حکم دادگاه، آزاد شده و حتی برخی با دریافت پول نقد زندان را ترک کرده‌اند.

هشت صبح در ادامه افزوده که اگر مدیریت بازداشتگاه بگرام به دولت واگذار شود، از یک سو نگرانی از چگونگی نگهداری از آنها وجود دارد و از سوی دیگر هیچ تضمینی وجود ندارد که دولت با مدارا آنها را آزاد کند و آنها دوباره به گروه‌های شورشی بپیوندند.

آرمان ملی در عنوان سرمقاله خود خطاب به آقای کرزی نوشته که "به این پیشنهاد استاد سیاف پاسخ دهید" و در ادامه مطلب توضیح داده که سخنان اخیر آقای سیاف موضع و نظر بسیاری از کسانی است که خواهان مجازات سخت تروریست‌ها هستند.

اخیرا عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی در مراسم بزگداشت از یازدهمین سالروز ترور احمدشاه مسعود گفت که اگر بمبگذاران انتحاری در ملا عام اعدام شوند، دیگر کسی جرات نخواهد کرد که دست به بمبگذاری انتحاری بزند.

به نوشته آرمان ملی، حامد کرزی به دلائل گوناگون و از جمله دلیل "قومی" از امضای حکم اعدام بمبگذاران انتحاری خودداری کرده است.

نویسنده افزوده که شماری از بمبگذاران انتحاری بازداشت شده از سوی دادگاه محکوم به اعدام شده‌اند، اما آقای کرزی به جای تایید این حکم‌ها، محکومان را آزاد کرده است.

روزنامه با تعبیر طعنه‌آمیزی نوشته که "ترحم" رئیس جمهوری به بمبگذاران انتحاری باعث شده که میزان جرایم و ترور افزایش یابد و تروریست‌ها جرات کنند که به مراکز شهرها بیایند و دست به بمبگذاری انتحاری بزنند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "اوج قیام‌های مردمی علیه طالبان" نوشته که دامنه این گونه قیام‌ها گسترده‌تر شده و حالا چند ولایت را در بر گرفته است.

به نوشته این روزنامه، اخیرا ولایت لوگر در جنوب کابل هم شاهد قیام مردمی علیه طالبان بوده است.

روزنامه افزوده است: "طالبان مسلح با ارتکاب جنایت‌های ضدانسانی و اسلامی در هر جایی که حاکم می‌شوند، بر مردم ظلم روا می‌دارند و هر که را بدون جرمی محاکمه می‌کنند و حالا این وضعیت سبب انزجار و نفرت مردم گردیده و در هر جا علیه آنان قیام صورت می‌گیرد".

انیس با تاکید بر این که در مورد این گونه قیام باید با "تامل و احتیاط" برخورد کرد، نوشته که اگر این قیام‌ها واقعا جنبه مردمی داشته باشند، و "دست‌های بیرونی" برای برآورده کردن "اهداف دشمنان" در زیر کار نباشند، مردم به زودی از شر طالبان نجات خواهند یافت.

ماندگار در مطلب اصلی خود با عنوان "آنچه که نباید اتفاق می‌افتاد"، درگیری روز شنبه در غرب کابل را "شرم‌آور" خوانده و نوشته که این گونه رویدادها "آب به آسیاب دشمنان افغانستان ریختن است". نویسنده تاکید کرده که حالا در برابر مردم و رهبران اولویت‌های مهمتر از برخوردهای سلیقه‌ای وجود دارد.

به باور نویسنده، "افغانستان در لبه پرتگاه قرار گرفته و هر لحظه امکان سقوط آن به اعماق دره وجود دارد" روزنامه تاکید کرده که "حالا زمان همدلی و یکپارچگی است. حالا زمان آن است که تمام اقشار جامعه یک دست شوند و به دور رهبری واحد حلقه زنند تا کشور از وضعیت بحرانی نجات پیدا کند".

ماندگار همچنین به این باور است که آنچه که روز شنبه اتفاق افتاد، پیام واضحی است برای مردم افغانستان که باید به عنوان یک هشدار در نظر داشته باشند. روزنامه تاکید کرده که این رویداد باید از سوی نهادهای امنیتی و جناح‌های سیاسی آسیب‌شناسی شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.