یک عضو مجلس افغانستان در اعتراض به سانسور اعتصاب غذا کرد

به روز شده:  11:28 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391
بکتاش سیاووش

آقای سیاووش می‌گوید که علیه تصمیم دبیرخانه مجلس برای سانسور آنچه که در درون مجلس می‌گذرد، دست به اعتصاب غذا زده است

بکتاش سیاووش، عضو مجلس نمایندگان افغانستان در اعتراض به "سانسور" جلسات مجلس، دست به اعتصاب غذایی زده است.

آقای سیاووش روز دوشنبه (۲۰ سنبله/شهریور) به بی‎بی‌سی گفت که جلسات روزانه مجلس، از سوی مسئولان مرکز رسانه‌ای در مجلس، سانسور می‌شود.

مرکز رسانه ای مجلس، با آغاز نیمه دوم سال جاری آغاز به کار کرد. تصاویر نشست‌های مجلس به وسیله دوربین‌های نصب شده در داخل مجلس از طریق این مرکز در اختیار خبرنگاران قرار می‌گیرد.

این مرکز از سوی اداره توسعه بین المللی آمریکا با هزینه دو میلیون دلار ساخته شده است.

آقای سیاووش گفت که مسئولان این مرکز بخش‌هایی از اظهارات و تصاویر نمایندگان را مستقما در اختیار رسانه ها قرار نمی دهند.

بلکه جلسات مجلس پس از سانسور در اختیار خبرنگاران قرار می‌گیرد.

پس تشکیل این مرکز خبرنگاران دیگر اجازه ندارند که خود مستقیما به صحن مجلس بروند و از آنجا گزارش تهیه کنند. آنها همچنین دسترسی مستقم به نمایندگان مجلس را از دست داده اند.

این نماینده معترض مجلس گفت: "آنچه که باعث شد من دست به اعتصاب غذایی بزنم، محدودیتی است که اخیرا از جانب دبیرخانه شورای ملی بر رسانه‌ها اعمال شده است."

او افزود: "این‌جا اتاقی به نام میدیا پُل ساخته شده که اخبار را از درون مجلس به این اتاق مخابره می‌کند تا خبرنگاران به آن دسترسی داشته باشند. اعتراض خبرنگاران این است تصاویر آنچه که در درون مجلس می‌گذرد، به صورت کامل به بیرون مخابره نمی‌شود."

آقای سیاووش گفت که پیش از این مسئولان این مرکز تنش‌ها میان نمایندگان در مجلس و همچنین اظهارات رمضان بشردوست، عضو دیگر مجلس را سانسور کرده‌اند.

او همچنین گفت که این مرکز تحت نظر رئیس دبیرخانه مجلس اداره می‌شود که خود از سوی رئیس جمهوری انتصاب می‌شود و مسئول اجرای امور اداری مجلس است.

مجلس نمایندگان

پس از تشکیل مرکز رسانه‌ای مجلس، دسترسی خبرنگاران مستقیم خبرنگاران به درون تالار مجلس محدود شده است

آقای سیاووش در خیمه‌ای در بیرون ساختمان مجلس در حال اعتصاب به سر می‌برد و آنگونه خود به بی بی سی گفت، از ساعت ده صبح روز دوشنبه (۲۰ سنبله/شهریور) به صورت نامحدود اعتصاب کرده است.

این عضو مجلس از خوردن غذا و حتی نوشیدن آب خودداری می‌کند و تاکید دارد تا زمانی که سانسور جریان مذاکرات مجلس رفع نشود، دست از اعتصاب برنخواهد داشت.

او افزود که عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس به محل اعتصاب او آمده و خواسته که به اعتصاب خود پایان دهد، اما او پذیرفتن این درخواست را منوط به قطع سانسور تصاویر اجلاس مجلس کرده است.

بکتاش سیاوش گفت که رمضان بشردوست و شماری از خبرنگاران از اعتصاب او حمایت کرده‌اند و در صورتی که درخواست او پذیرفته نشود، شماری از خبرنگاران نیز به او خواهند پیوست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.