پانزده کشته و بیست مجروح در یک حمله انتحاری در شمال افغانستان

به روز شده:  12:49 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

قندوز از ولایت های نا آرام در شمال افغانستان است

یک حمله انتحاری در مرکز شهر قندوز در شمال افغانستان، پانزده کشته و بیست مجروح به جا گذاشت.

سمیع الله قطره فرمانده پلیس قندوز، به بی بی سی گفت حمله کننده انتحاری خود را در نزدیکی چند پلیس که در چهار راه مرکز شهر قندوز بودند، منفجر کرده است.

این انفجار حوالی ساعت چهار بعد از ظهر به وقت محلی و در مزدحم (شلوغ) ترین منطقه شهر روی داده است.

فرمانده پلیس قندوز به خبرنگاران گفته است هشت تن از کشته شدگان این حادثه افراد غیر نظامی و هفت تن دیگر پلیس هستند. اما هنوز مشخص نیست مجروحان پلیس اند یا غیر نظامی.

هویت حمله کننده انتحاری، مشخص نیست و هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

قندوز از ولایات نا امن در شمال افغانستان است.

در آخرین مورد، در هشتم سپتامبر هشت غیر نظامی در اثر درگیری میان طالبان و یک فرمانده محلی کشته شدند.

سال گذشته نیز عبدالرحمن سیدخیل، فرمانده پلیس قندوز و محمد عمر والی این ولایت در حملات جداگانه ای کشته شدند و حمد الله دانشی، معاون والی قندوز نیز در یک سوء قصد مجروح شد.

ولایت قندوز در شمالشرق افغانستان، از اهمیت خاص و استراتژیک برخوردار است و در زمان حاکمیت طالبان، از پایگاه های مستحکم این گروه بود.

علاوه بر طالبان، فرماندهان مرتبط با القاعده نیز، بارها سعی کرده اند حضور خود در شمال شرق افغانستان از جمله ولایت قندوز را حفظ کرده و از آن طریق به آسیای میانه نفوذ کنند.

ناتو نیز همواره در مناطق شمالی افغانستان در پی شکار جنگجویان وابسته به القاعده بوده و در مواردی هم شماری از آنها را دستگیر کرده یا کشته است.

حدود دو ماه پیش دو عضو جنبش اسلامی ازبکستان در قندوز کشته شدند. ناتو اعلام کرد که این افراد در سازماندهی حملات انتحاری و انفجارهای کنار جاده ای، دست داشتند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.