یازده سال پس از ۱۱سپتامبر، هزینه و تلفات جنگ یازده ساله

به روز شده:  09:23 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

حال وضعیت در افغانستان به گونه‌ای است که امیدهای مردم را با دغدغه‌هایی پس از خروج نیروهای خارجی بعد از ۲۰۱۴ درآمیخته است

درست یازده سال پیش در چنین روزی بود که افراد وابسته به گروه القاعده اهدافی را در واشنگتن و نیویورک نشانه گرفتند. چهار هواپیمای ربوده شده توسط این افراد به دو ساختمان مرکز تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در واشنگتن برخورد کردند.

این حادثه جان حدود سه هزار آمریکایی را گرفت.

حوادث یازدهم سپتامبر تحولات بزرگی را در افغانستان در پی داشت. یکی از پیامدهای عمده این حادثه، اعلام جنگ علیه تروریسم و حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان بود ـ حمله‌ای که در ظرف دو ماه حاکمیت این گروه را در افغانستان سرنگون کرد.

از فروپاشی رژیم طالبان یازده سال می‌گذرد، اما هنوز جنگ در افغانستان ادامه دارد ـ جنگی پرهزینه و پرتلفات.

براساس آمارهایی که به نقل از منابع آمریکایی در رسانه‎ها منتشر شده، این جنگ تا حال حدود ۵۰۰ میلیارد دلار برای دولت آمریکا هزینه داشته است.

تلفات جنگ یازده ساله

گذشته از این، ۳۱۷۳ سرباز نیروهای بین‌المللی هم در جنگ یازده ساله این نیروها در افغانستان کشته شدند. بیشتر از دو هزار نفر از قربانیان این جنگ سربازان آمریکایی بوده‌اند.

۳۱۷۳ سرباز نیروهای بین‌المللی هم در جنگ یازده ساله این نیروها در افغانستان کشته شدند

ازسوی دیگر، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که از آغاز عملیات به رهبری آمریکا در این کشور، ۳۳۹۷ نفر از نیروهای امنیتی افغان کشته و ده هزار پنجاه نفر دیگر زخمی شده‌اند.

آمار دقیق تلفات نیروهای پلیس افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۰۵ در دست نیست، اما بر اساس آماری که وزارت داخله (کشور) به بی‌بی‎سی ارائه کرد، از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۲ میلادی، ۷۹۱۱ پلیس افغان کشته و ۱۳۲۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این جنگ یازده ساله، تلفات سنگینی به غیرنظامیان افغان نیز وارد کرده است.

به دلیل عدم سیستم دقیق آمارگیری، تلفات غیرنظامیان در جریان چهار سال نخست حضور آمریکا در افغانستان، ثبت نشده، اما براساس گزارش‌های سالانه سازمان ملل، از ۲۰۰۶ تا نیمه سال ۲۰۱۲، نزدیک به چهارده هزار غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند.

مسئول بیشتر از شصت درصد این تلفات مخالفان مسلح دولت افغانستان اعلام شده، اما بدون شک عملیات‌ نیروهای طرفدار دولت هم تلفاتی به غیرنظامیان وارد آورده است.

دستاوردها و نگرانی ها

به رغم ادامه حوادث خونین و مرگبار در افغانستان، رویداد یازدهم سپتامبر، این کشور را در محور توجه جهانیان قرار داد و میلیاردها دلار کمک را برای بازسازی افغانستان سرازیر کرد.

از آن زمان تا حال افغانستان از نظر سیاسی، اجتماعی و حقوق بشری و همچنین از لحاظ اقتصادی به پیشرفت‌هایی دست یافته است.

افغانستان در یازده سال گذشته در تلاش دستیابی به کمک‌های جهانی برای بازسازی بوده است

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید، در یازده سال گذشته، جامعه جهانی حدود شصت میلیارد دلار به این کشور کمک کرده ـ کمک‌هایی که در بخش‌های مختلف غیرنظامی به مصرف رسیده اند.

مقام‌های افغان گفته‌اند که هشتاد درصد این کمک‌ها از سوی نهادهای بین‌المللی و تنها بیست در صد آن از سوی حکومت افغانستان مصرف شده است.

برگزاری چهار انتخابات سراسری، حضور گسترده زنان در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی، آزادی بیان، افزایش شمار دانش آموزان، ایجاد دانشگاه های خصوصی، گسترش روز افزون خدمات مخابراتی و انترنتی، از دستاوردهای افغانستان در سالهای پس از رخداد یازدهم سپتامبر است.

اما یازده سال پس از همه این پیشرفت‌ها، حالا وضعیت در افغانستان به گونه‌ای است که امیدهای مردم نگرانی ها و دغدغه‌هایی پس از خروج نیروهای خارجی بعد از سال ۲۰۱۴ درآمیخته است.

آیا این روند ادامه خواهد یافت؟ سوالی که تاکنون در سطوح مختلف مطرح بوده و پاسخ روشن و قانع کننده ای برای آن وجود نداشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.