روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۱ سنبله

به روز شده:  08:53 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391

واگذاری مسئولیت بازداشتگاه بگرام، در شمال کابل از سوی آمریکا به دولت افغانستان و ناامنی در جاده‌های ارتباطی بامیان-کابل از مسائل اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

مسئولیت بازداشتگاه بگرام روز دوشنبه، ۲۰ سنبله/شهریور رسماً به دولت افغانستان واگذار شد. در این بازداشتگاه ۳۰۸۵ زندانی نگهداری می‌شوند که متهم به انجام فعالیت‌های تروریستی و عضویت در گروه‌های طالبان و القاعده هستند.

ماندگار در عنوان مطلب اصلی خود پرسیده که "واگذاری مسئولیت زندان بگرام به نفع کیست؟" روزنامه در توضیح مطلب نوشته که واگذاری مسئولیت بازداشتگاه بگرام از نیروهای خارجی به دولت قابل ستایش است، اما دولت هنوز توانایی لازم برای نگهداری درست از این بازدشتگاه را نیافته است.

به تعبیر نویسنده، در حالی که "معامله آشکار و پنهان با طالبان جریان دارد، واگذاری مدیریت زندان بگرام به حکومت افغانستان به نفع طالبان تمام می‌شود". روزنامه افزوده که آقای کرزی با دست یافتن به این زندان، در پی آزادی زندانیان آن خواهد شد و خواست‌های گروه طالبان را عملی خواهد کرد.

ماندگار همچنین نوشته که حکومت افغانستان در دو سال اخیر واگذاری مدیریت بازداشتگاه بگرام و قطع عملیات شبانه علیه شورشیان از جانب نیروهای خارجی را به عنوان پیش شرط امضای پیمان استراتژیک با آمریکا قرار داده بود و "خیلی هم با آن مانور سیاسی داد".

روزنامه معتقد است که بازداشتی‌های بازداشتگاه بگرام از سوی شورای عالی صلح افغانستان آزاد خواهند شد و به گروه طالبان خواهند پیوست. ماندگار تاکید کرده که حامد کرزی باید بداند که با پیوستن آنها به طالبان، حملات انتحاری و جبهه‌ای طالبان شدت خواهد یافت و آنگاه ضرباتی به حاکمیت ملی وارد خواهد شد.

اما روزنامه محور این موضوع را از زاویه دیگری بررسی کرده و نوشته که واگذاری مسئولیت بازداشتگاه بگرام از سوی نیروهای آمریکایی به دولت افغانستان به صورت "نمایشی" اجرا شد، در حالی که هنوز سرنوشت ۶۰۰ زندانی افغان و ۵۰ خارجی مشخص نیست.

روز دوشنبه در مراسم واگذاری مسئولیت این زندان به دولت، اعلام شد که مسئولیت نگهداری از این ۶۰۰ نفر که پس از امضای توافقنامه میان دولت و آمریکایی ها بازداشت شده اند، همراه به این ۵۰ زندانی خارجی در ظرف شش ماه آینده به دولت افغانستان واگذار خواهد شد.

محور افزوده که هر چند واگذاری مسئولیت این بازداشتگاه به دولت باعث خوشحالی افغانها شد، اما نگرانی‌هایی در مورد چگونگی نگهداری از زندانیان و رسیدگی به پرونده‌های آنها وجود دارد. به نوشته روزنامه، کسانی مانند این افراد در زندانهای دولتی هستند که حتی در ظرف سه سال هم به پرونده‌های آنها رسیدگی نشده است.

روزنامه همچنین افزوده که جرایمی که به بازداشتی‌های بگرام نسبت داده شده، سنگین است و به همین دلیل موضوع نگهداری از آنها هم کار ساده‌ای نیست. به نوشته محور، برخی از به این نظرند که دولت هنوز توانایی لازم برای نگهداری از این زندانیان را ندارد.

روزنامه دولتی اصلاح در تیتر اول خود از قول حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نوشته که "پس از این نیروهای ائتلاف حق داشتن و اداره هیچ نوع زندان را در قلمرو افغانستان نخواهند داشت". آقای کرزی این سخن را دیروز (دوشنبه) در نشست هفتگی شورای وزیران اظهار کرده است.

به نوشته این روزنامه، آقای کرزی واگذاری مسئولیت نگهداری از بازداشتگاه بگرام از سوی آمریکا به نهادهای دولتی افغانستان را گام مثبتی در راستای "تامین حاکمیت ملی" دانسته و تاکید کرده که پس از این نیروهای خارجی حق ندارند که در افغانستان زندان داشته باشند.

اصلاح افزوده که در این نشست معاون امنیتی وزارت داخله/کشور گفته که در درگیری روز شنبه غرب کابل "کاروانیان سیاه‌پوش" عابران را تهدید کردند و با شلیک تفنگچه یک تن را کشتند، اما قسیم فهیم، معاون اول کرزی این درگیری را ناشی از "تحریکات افراد غیرمسئول" دانسته و کریم خلیلی، معاون دوم کرزی گفته که در این حادثه در اثر "شلیک پلیس تعدادی شهید و مجروح شدند".

آقای خلیلی همچنین در ادامه سخنان خود گفته که مسافران در راه‌های ارتباطی کابل-بامیان به صورت "روزمره" از جانب طالبان و افراد مسلح غیرمسئول به قتل می‌رسند. او از شورای وزیران خواسته که به نهادهای امنیتی دستور دهد که جلو ناامنی در این راهها را بگیرند.

هشت صبح در مطلب اصلی خود با اشاره به قتل پنج مسافر به دست شورشیان در جاده میدان-بامیان، ناامنی در این جاده را بررسی کرده و نوشته که "بی‌رحمی طالبان در این مسیر چنان وحشتی آفریده که کمتر کسی حاضر می‌شود در مسیر میدان-بامیان سفر کند".

روزنامه با ذکر این که دو ماه است که از این مسیر "گزارش‌های تکان‎دهنده" می‎رسد، پرسیده که چرا مقامها در میدان و دولت مرکرزی برای کاهش فعالیت‌های طالبان در این مسیر گام جدی برنمی‌دارند. به نظر نویسنده، کارکردهای ولایت میدان "قابل دفاع نیست و آنها باید عرصه را برای فعالیت‌های طالبان تنگ کنند.

هشت صبح در ادامه سرمقاله خود هشدار داده که کشتار مسافران در این مسیر علاوه بر این که مغایر اصل حق حیات شهروندان است و خانواده‌ها را داغدار می‌کند، "باعث افزایش شکافهای مذهبی و قومی هم می‌شود". به نظر روزنامه، شاید یکی از اهداف شورشیان همین باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.