سازمان ملل متحد دفتر محلی خود در شرق افغانستان را تعطیل می کند

به روز شده:  13:18 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391
یان کوبیش

یان کوبیش، گفته است تعطیل شدن دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان، به معنی، توقف فعالیت های این سازمان در شرق افغانستان نیست

سازمان ملل متحد از بستن دفتر محلی این سازمان در ولایت کنر در شرق افغانستان خبر داده است.

این تصمیم را یان کوبیش نماینده دبیرکل سازمان ملل در افغانستان، در جریان سفرش به کنر اعلام کرد.

او گفت دفتر محلی سازمان ملل متحد در کنر در ماه اکتبر بسته خواهد شد. اما او افزود که بسته شدن این دفتر، به معنی پایان فعالیت های سازمان ملل متحد در این منطقه از افغانستان نیست.

یان کوبیش گفت: "اگر دفتر مسدود هم باشد ما به کار مشترک خود ادامه میدهیم ، ما به حمایت از مردم ادامه میدهیم ، ما به کار مشترک خود بامقامات ادامه میدهیم و از این فعالیت های خود دست بر نمیداریم.برای اینکه بتوانیم در آینده به شما هرچه بهتر کمک کنیم به شکل دوامدار به اینجا رفت و امد خواهیم کرد."

پیش از این مسئولان سازمان ملل متحد در کابل، گفته بودند که ممکن است ۹ دفتر از مجموع ۲۳ دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در ولایت های افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی بسته شود.

مسولان دفتر مرکزی سازمان ملل متحد در کابل گفته اند، هم زمان با کاهش بودجه این سازمان در افغانستان، قرار است دفتر یوناما (هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان) یک سوم تمام کارمندانش را در افغانستان از دست بدهد.

مقام های سازمان ملل متحد، در حالی از کاهش فعالیت و بستن دفاتر محلی خود در افغانستان خبر می دهند که، انتظار می رفت با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان، فعالیت های سازمان ملل متحد گسترش یابد.

آقای کوبیش در جریان سفرش به ولایت کنر و در دیدار با متنفذان محلی وعده داد که سازمان ملل در مورد حملات راکتی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان، بصورت جدی رسیدگی کند.

او گفت از نگرانی های مردم در این مورد خبر دارد و سازمان ملل برای توقف این حملات تلاش خواهد کرد.

اخیرا شلیک راکت هایی از پاکستان، به مناطق مرزی افغانستان، تلفاتی به جا گذاشته و سبب شده است شماری از مردم از ترس ادامه چنین حملاتی، خانه های خود را ترک کنند.

حدود دو ماه پیش مجلس نمایندگان افغانستان، وزرای داخله و دفاع افغانستان را به دلیل اینکه نتوانسته اند برای توقف حملات راکتی پاکستان کاری کنند، سلب صلاحیت کردند.

پاکستان حملات مستقیم راکتی به مناطق مرزی افغانستان را همواره رد کرده است.

مقام های پاکستانی می گویند، آنها در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان با طالبان پاکستانی، در جنگ اند و گاهی راکت هایی که به هدف، سنگرهای طالبان شلیک می شوند، به مناطق مرزی افغانستان با پاکستان اصابت می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.