زنگ سال تحصیلی مهاجران افغان در پیشاور

به روز شده:  15:54 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

آغاز سال تحصیلی فرزندان مهاجران افغان در پاکستان

ماه سپتامبر ماه آغاز سال تحصیلی است و پناهندگان افغان در پاکستان نیز در روزهای هفته اول و دوم این ماه سال تحصیلی خود را آغاز می کنند.

اما نبود و کمبود آموزگاران حرفه‌ای، ناهماهنگی معیارهای آموزشی، افزایش هزینه ماهیانه هر سال در مکاتب و بویژه نا امنی های اخیر در پاکستان، امسال شاید بیش از سالهای گذشته باعث کم رنگ شدن حضور دانش آموزان در مکاتب خصوصی پناهجویان افغان در پاکستان بوده است.

به صدا در آوردن زنگ آغاز سال تعلیمی جدید برای افغانها غالبا از سوی رییس دفتر نمایندگی وزارت آموزش و پرورش افغانستان صورت می گیرد ولی کم رنگ بودن حضور دانش آموزان باعث گردیده تا زنگ آغاز سال تعلیمی جدید تنها با شماری از مسوولان مکاتب خصوصی افغانها و درحالی که حدود انگشت شماری از دانش آموزان حضور داشتند توسط آقای نصرت ا لله رییس شورای مکاتب افغان ها در پاکستان به صدا آورده شد.

بر اساس اعلام دفتر نمایندگی وزارت آموزش وپرورش افغانستان در ایالت خیبر پختونخوا که بیشترین تعداد پناهجویان افغان در آن ساکن هستند، هزاران دانش آموز پناهجوی افغان در پاکستان مصروف تحصیل هستند و حدود سیصد مدرسه در دفتر نمایندگی وزارت آموزش وپرورش ثبت شده است.

مدارس خصوصی

در جریان سه دهه اخیر کودکان و نوجوانان مهاجر در مدارس مخصوص که از سوی احزاب جهادی و سازمانهای غیر دولتی تاسیس شده بود، به آموزش پرداختند. آهسته آهسته در هر سال شمار زیادی از دروازه های این مکاتب به روی پناهجویان به دلیل قطع کمک ها یکی بعد از دیگری بسته شدند. درصد بالایی از این دانش آموزان را دختران تشکیل می دادند.

اکنون تعداد بسیار کمی از مدارس با کمک مالی برخی از نهادها و یا کشورهای خارجی وجود دارد که البته فقط سالهای اولیه ابتدایی را آموزش می دهند.

با بسته شدن مدارس غیر انتفاعی راه برای مدارس خصوصی باز شد.

نبود آموزگاران حرفه ای؟

بسیاری از افرادی که در مدارس خصوصی افغانها در پاکستان مشغول به تحصیل هستند می گویند که این مدارس آموزگاران حرفه ای ندارند.

سیمین یک تن از دانش آموزان این مکاتب گفت: فقط به خاطر گرفتن گواهی نامه صنف دوازهم به این مدارس می روم هم کلاسی های زیادی داریم که تنها ثبت نام می کنند و به خاطر کرایه آمد و رفت شان به صنف درسی حاضر نمی شوند و تنها هفته یکی دو روز سر درس حاضر می شوند.

نداشتن گواهی‌نامه

شماری زیادی از خانواده های مهاجر افغان علاقمندند فرزندان شان در مکاتب پاکستانی درس بخوانند، ولی کسانی که در مدارس پاکستانی درس می خوانند، پس از بازگشت به افغانستان، مجبور هستند کلاس های یازدهم و دوازدهم را دوباره در مکاتب افغانی بخوانند تا گواهی نامه فراغت کلاس دوازدهم را از مکاتب افغانی به دست آورند و بتوانند شامل تحصیلات عالی در کشور شوند.

وضعیت در برخی دیگر از مناطق پاکستان اما از نظر آموزش و پرورش برای مهاجران بهتر است.

مداراس خصوصی افغانها در شهر کویته پاکستان، مانند سالهای گذشته فعال است و دانش آموزانی که در این مدارس درس خوانده اند، به راحتی توانسته اند به تحصیلات عالی خود در افغانستان ادامه دهند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.