'طالبان در یک سال نیم میلیارد دلار درآمد داشته اند'

به روز شده:  11:33 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

طالبان توانسته اند هزینه روز افزون حملات خود را به خوبی تامین کنند

یافته های یک گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می دهد که طالبان درسال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیون دلار از راه جمع آوری اعانه، و همچنین اخاذی ازبازرگانان و قاچاقچیان مواد مخدر، درآمد داشته اند.

کارشناسان سازمان ملل متحد این گزارش را برای شورای امنیت این سازمان تهیه کرده اند.

در این گزارش آمده است که صدها میلیون دلار از پولهایی که به بازسازی و توسعه افغانستان کمک شده است نیز نصیب طالبان شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از این کارشناسان گزارش کرده که براساس برآوردها، طالبان این ٤٠٠ میلیون دلار را تا ماه مارچ/مارس سال گذشته، جمع آوری کرده اند.

٢٧٥ میلیون دلار از این مبلغ، به رهبری طالبان رسیده و بقیه یا به مصرف رسیده و یا هم توسط فرماندهان پایین رده پائین طالبان حیف و میل شده است.

در این گزارش آمده است: این درآمد از تولید کننده گان و قاچاقچیان مواد مخدر، شرکت‌های ساختمانی و حمل و نقل، شرکت های ارائه کننده خدمات موبایل و شرکت‌های استخراج معادن و همچنین پروژه های بازسازی به دست آمده است.

نظر به یافته های این گزارش، تمام این پول ها به کمیسیون مالی طالبان می رود که زیر کنترل رهبری این گروه می باشد.

کارشناسان سازمان ملل متحد گفته اند که بخشش و اعانه های که افراد از جمله قاچاقچیان مواد مخدر به طالبان می دهند یک منبع بزرگ درآمد برای رهبران این گروه می باشد.

در این گزارش از مقامات آیساف در افغانستان نقل شده است که هزینه حملات طالبان سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار است.

در بخشی از این گزارش آمده است، از سال ٢٠٠٦ میلادی به این سو، طالبان موفق شده اند نه تنها هزینه حملات روز افزون خود را فراهم کنند بلکه آمار نشان می دهد که درآمد آنها سال به سال بیشتر هم شده است.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، طالبان توانسته اند از کمک های آمریکا و دیگر کشورها در زمینه توسعه و بازسازی افغانستان درآمدی خوبی داشته باشند.

براساس برآوردها درآمد طالبان از قراردادهایی که برای اجرای پروژها انجام می گیرد، ١٠ تا ٢٠ در صد است.

طالبان معمولا پس از توافق به عدم حمله و یا هم درخواست بخشی از پول اختصاص داده شده برای پروژه های بازسازی و توسعه، سهم خود را به دست می آورند.

گروه مالی آیساف، برآورد کرده که در سه سال گذشته، ٣٦٠ میلیون دلار از یک قرارداد دو میلیارد و ١٦٠ میلیون دلاری یک شرکت حمل و نقل افغانی با ارتش آمریکا، به جیب طالبان رفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.