ناتو از کاهش ۵۳ درصدی تلفات غیرنظامیان افغان خبر داد

به روز شده:  11:41 گرينويچ - پنج شنبه 13 سپتامبر 2012 - 23 شهریور 1391

از زمان آغاز جنگ علیه تروریسم در افغانستان در یازده سال پیش، هزاران غیرنظامی افغان کشته شده اند

نیروهای ناتو در افغانستان گفته‌اند که شمار تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی این نیروها ۵۳ درصد کاهش یافته است.

راجر نوبل، معاون عملیاتی ناتو روز پنجشنبه، ۲۳ سنبله/شهریور گفت که این آمار، کاهش تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته را نشان می‌دهد.

به گفته آقای نوبل، در ۹ ماه نخست سال گذشته میلادی ۴۲۶ غیرنظامی در جریان عملیات‌ هوایی ناتو و بیش از ۲۵۰۰ تن دیگر در حملات طالبان کشته شدند.

او گفت اما امسال عملیات‌ نظامی ناتو منجر به کشته شدن تنها ۲۰۲ نفر شده و طالبان مسئول کشتار ۲۴۰۰ غیرنظامی دیگر بوده‌اند.

این مقام ناتو تاکید کرد که تلاش‌ها برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در افغانستان افزایش یافته و در نظر است که آمار تلفات غیرنظامیان تا آخرین حد ممکن کاهش یابد.

راجر نوبل افزود: "شورشیان مسئول ۸۱ درصد تلفات غیرنظامیان هستند و ممکن است این آمار بیشتر باشد."

او تاکید کرد: "آیساف مسئول هفت در صد تلفات است که در مقایسه به سال گذشته این رقم ۵۳ درصد کاهش یافته است و نیروهای افغان مسئول تنها سه درصد تلفات هستند. مسول ۹ درصد تلفات غیرنظامیان مشخص نیست و تشخیص آن کار ساده‌ای هم نیست."

تلفات غیرنظامیان در چند سال اخیر در افغانستان موضوع داغ و حساسی بوده است.

کشته شدن غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان بارها باعث تنش در روابط حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و متحدان بین‌المللی او شده است.

آقای کرزی گفته که تلفات غیرنظامیان غیرقابل قبول است.

تلفات غیرنظامیان بارها سبب تنش در روابط حامد کرزی و متحدان غربی او شده است

در سالهای اخیر هر ژنرالی که به عنوان فرمانده کل نیروهای ناتو به افغانستان آمده، کاهش تلفات غیرنظامیان را از مهم ترین اهداف خود اعلام کرده است.

یکی از مواردی که به گفته مقام‌های دولت افغانستان هم تلفات و بازداشت افراد را در پی داشته و هم در مواردی با فرهنگ اجتماعی سازگاری نداشته، عملیات شبانه نیروهای خارجی بوده است.

آقای کرزی پیش از امضای قرارداد استراتژیک با آمریکا، توقف این نوع عملیات را به عنوان پیش شرط امضای این قرارداد مطرح کرد و در نهایت آمریکا هم آن را پذیرفت.

پس از امضای این قرارداد، رهبری عملیات شبانه به نیروهای افغانستان واگذار شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.