تظاهرات اعتراضی علیه فیلم آمریکایی در شرق افغانستان

به روز شده:  12:55 گرينويچ - جمعه 14 سپتامبر 2012 - 24 شهریور 1391

تظاهرکنندگان در ننگرهار برای ساعتی شاهراه جلال‎آباد-تورخم را بستند

صدها تن در دو ولایت شرقی افغانستان در اعتراض به پخش فیلم توهین‌آمیز به پیامبر اسلام، دست به تظاهرات زدند.

این تظاهرکنندگان پس از نماز جمعه (۲۴ سنبله/شهریور) در ننگرهار و پکتیا به جاده‌ها ریختند و علیه سازنده این فیلم و کشور آمریکا شعار دادند.

ببرک میاخیل، گزارشگر بی‌بی‌سی در ننگرهار می‌گوید که معترضان تندیس باراک اوباما، رئیس جمهوری و پرچم آمریکا را آتش زدند و علیه سازنده فیلم ابراز خشم کردند.

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌افزاید که تظاهرکنندگان خواستار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شدند و از کشورهای اسلامی خواستند که با آمریکا قطع رابطه کنند.

آنها همچنین از روحانیون محلی خواستند که در مورد تعیین جایزه صد هزار دلاری برای قتل سازنده فیلم توهین‌آمیز به پیامبر اسلام فتوا صادر کنند.

خبرنگار ما می‌گوید که تظاهرات در شرق افغانستان بدون خشونت به پایان رسید.

پیش از این سازمان ناتو نسبت به احتمال اعتراض‌های خشونت‌آمیز در افغانستان به سربازان خود هشدار داده است.

همچنین حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود به نروژ برای امضای توافقنامه استراتژیک را به تاخیر انداخته است.

باراک اوباما روز چهارشنبه گذشته در گفتگویی با آقای کرزی از مردم افغانستان خواست که از خویشتن داری کار بگیرند.

در پی انتشار بخشی از فیلمی که گفته می‌شود در آن به پیام اسلام توهین شده است، معترضان در کشورهای مختلف اسلامی و از جمله لیبی، مصر و یمن دست به تظاهرات خشونت آمیز زدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.