مجلس افغانستان خواستار مجازات تهیه‌کنندگان فیلم آمریکایی شد

به روز شده:  13:25 گرينويچ - شنبه 15 سپتامبر 2012 - 25 شهریور 1391

نمایندگان مجلس افغانستان از دولت آمریکا خواسته‌اند که جلو پخش آن را بگیرد

مجلس نمایندگان افغانستان خواستار محاکمه و مجازات عوامل ساخت فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام شده است.

مجلس افغانستان روز شنبه، ۲۵ سنبله/شهریور در اعلامیه‌ای گفت که پخش این فیلم باعث اختلاف ادیان می‌شود و دولت آمریکا باید تهیه‌کنندگان آن را مجازات کند.

براساس این اعلامیه، که در صحن علنی مجلس خوانده شد، نمایش این فیلم باعث جریحه‌دار شدن احساسات مسلمانان شده است. نمایندگان مجلس افغانستان از دولت آمریکا خواسته‌اند که جلو پخش آن را بگیرد.

جریان این نشست مجلس به صورت زنده از تلویزیزیون دولتی پخش می‌شد.

مجلس افغانستان پخش فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" را، که بخش‌هایی از آنها روی وبسایت یوتیوب پخش شده، مغایر کنوانسیون‌های جهانی دانسته و خواستار دخالت سازمان ملل برای جلوگیری از پخش آن شده است.

مجلس نمایندگان همچنین از مردم افغانستان خواسته است که هنگام ابراز واکنش به پخش این فیلم از دست زدن به هر گونه خشونت خودداری کنند.

این در حالی است که دو شهر شرقی افغانستان روز (شنبه، ۲۵ سنبله/شهریور) شاهد تظاهرات معترضان علیه این فیلم بوده است.

گزارش شده که صدها تن در شهرهای جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار و خوست، مرکز ولایت خوست در ارتباط به انتشار فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" اقدام به تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان خواستار محاکمه و مجازات تهیه کنندگان این فیلم شده‌اند.

روزجمعه ۲۴ سنبله/شهریور هم شماری از مردم در ولایت‌های ننگرهار و پکتیا در اعتراض به این فیلم تظاهرات کردند و شعارهای ضدآمریکایی سر دادند.

در کل تظاهرات و اعتراض‌ها در افغانستان در حدی نبوده است که در روزهای گذشته پیش بینی می‌شد.

پیش از این پیمان ناتو به سربازان خود نسبت به تظاهرات اعتراضی در افغانستان هشدار داده و حامد کرزی، رئیس جمهوری سفر خود به نروژ را لغو کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.