روزنامه های کابل: شنبه، ۲۵ سنبله

به روز شده:  08:04 گرينويچ - شنبه 15 سپتامبر 2012 - 25 شهریور 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل رایگیری مجلس برای تعیین چهار مقام پیشنهادی رئیس جمهوری، تظاهرات اعتراضی علیه فیلم توهین به پیام اسلام و حادثه مرگبار ترافیکی در غزنی را بررسی کرده‌اند.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود با عنوان "پارلمان در استیصال" نوشته که علی‌رغم "تلاش‌های گسترده" برای جلب اعتماد نمایندگان برای دادن رای به مقام‌های پیشنهادی، تصمیم‌گیری برای گزینش آنها در مجلس با "پیچیدگی‌ها و اما و اگرهایی" مواجه است.

قرار است مجلس نمایندگان امروز (شنبه، ۲۵ سنبله/شهریور) در مورد تایید یا رد صلاحیت بسم‌الله محمدی در سمت وزارت دفاع، مجتبی پتنگ به عنوان وزیر داخله/کشور، عزیزالله دین‌محمد به عنوان وزیر اقوام و قبائل و اسدالله خالد در مقام ریاست امنیت ملی رایگیری کند.

وحدت افزوده که مجلس چه به آنها رای بدهند و چه ندهند، به دلیل نداشتن ظرفیت لازم سیاسی و کاری عملا در مسیر خواسته‌های حکومت عمل کرده و در موضع "انفعالی و استیصال" قرار دارد. به نظر نویسنده، پارلمان در مواقع حساس به هیچ وجه نمی‌تواند در برابر خواست‌های حکومت مقاومت کند.

جواد بهزاد در مقاله‌ای در روزنامه سروش ملت نوشته با این که نهادهای مختلف داخلی و بین‌المللی در مورد مقام‌های معرفی شده به مجلس "پیشداوری" کرده‌اند، در نهایت این آرای اعضای مجلس خواهد بود که صلاحیت و عدم صلاحیت این مقامها را مشخص خواهد کرد.

به نظر نویسنده، افراد معرفی شده شناخته شده هستند و این امر و همچنین اطلاعات موجود از سابقه آنها به تصمیم‌گیری نمایندگان در خصوص رایگیری برای تایید یا رد صلاحیت این مقامها کمک می‌کند. نویسنده معتقد است که سوابق وزیران می‌تواند معیاری برای دادن یا ندادن رای به آنها باشد.

مقاله‌نویس سروش ملت در ادامه تاکید کرده که انتظار مردم از اعضای مجلس این است که در دادن یا ندادن رای به وزیران پیشنهادی، باید در راستای منافع کشور و کاستن از بحران در کشور تصمیم بگیرند.

برخی از روزنامه ها و از جمله ماندگار انتشار فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام و اعتراضهای مسلمانان علیه این فیلم را بررسی کرده است.

ماندگار در مطلب اصلی خود با عنوان "خطوط سرخ آزادی بیان در غرب ترسیم شود"، نوشته که این انتقاد بر سازمان ملل و جامعه آمریکا وارد است که چرا هیچ‌گاه به درخواست مردم جهان به ویژه مسلمانان در جلوگیری از انتشار چنین فیلم‌ها توجه نمی‌کنند.

به نظر نویسنده، در این خصوص همواره طرح مقوله آزادی بیان باعث شده که آمریکا و سازمان ملل از برداشتن هر نوع گامی در راستای تحقق این درخواست‌ها طفره بروند. روزنامه افزوده که هرچند قانون اساسی آمریکا دخالت در آزادی بیان را ممنوع کرده، اما توهین به پیامبر اسلام مغایر آزادی بیان است.

ماندگار تاکید کرده که یکی از شروط تحقق دموکراسی واقعی، این است که افراد ضمن برخورداری از آزادی بیان و اندیشه، ملزم به حفظ حریم ارزش‌ها و اعتقادات دیگران هستند.

روزنامه با این مقدمه در ادامه مطلب خود افزوده که فیلم توهین به پیامبر اسلام با "سوء استفاده" از آزادی بیان پخش شده است.

آرمان ملی در سرمقاله خود پایان مهلت تعیین برای نهادهای دولتی برای گزارش‌دهی از کارکردهای خود به رئیس جمهوری در مورد مبارزه با فساد را بررسی کرده است. به نظر روزنامه، در آغاز صدور فرمان حامد کرزی در این مورد، سر و صداها بالا بود، اما حالا که مهلت سر رسیده، "همه خاموش‌اند".

آقای کرزی در این فرمان که اول ماه سرطان/تیر صادر کرد، از نهادهای دولتی خواست که مبارزه با فساد را در اولویت کاری خود قرار دهند و برای این نهادها مهلت های مختلف یک تا چند ماهه برای ارائه گزارش در این خصوص تعیین کرد.

نویسنده آرمان ملی افزوده که ممکن است با پایان مهلت تعیین شده برای همه نهادها، آنها گزارشی به ریاست جمهوری ارائه کنند، اما واقعیت این است که "هیچ اصلاحی در هیچ نهادی" صورت نگرفته و آتش فساد هر روز شعله‌ورتر می‌شود.

روزنامه انتقاد کرده که تا حال هیچ کسی ندیده و نشنیده که یک مقام بلندپایه مشهور به فساد به پای میز عدالت در دادگاه کشانده شده باشد. روزنامه با این مقدمه نتیجه‌گیری کرده که حکومت و تیم حاکم اراده‌ای برای مبارزه با فساد و انجام اصلاحات ندارد.

هشت صبح در مطلب اصلی خود با اشاره به تصادم یک اتوبوس با یک تانکر نفتکش در ولایت غزنی نوشته که ضریب مصونیت حمل ونقل و مسافرت زمینی در افغانستان "بسیار پایین" است، اما تدابیری برای بالا بردن میزان ایمنی در مسافرت زمینی روی دست گرفته نشده است.

روزنامه افزوده که علاوه بر این‌که از سیستم کنترل ترافیک و نشانه‌های ترافیکی در شاهراه‌ها خبری نیست، از فرهنگ رانندگی درست هم خبری نیست.

به نظر نویسنده هشت صبح، "ضعف مدیریت" حوادث ترافیکی هم باعث شده که بسیاری‌ها جان خود را در حوادث ترافیکی از دست بدهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.