شماری از دانشجویان افغان پرچم آمریکا را در کابل به آتش کشیدند

به روز شده:  11:58 گرينويچ - 16 سپتامبر 2012 - 26 شهریور 1391

این سومین روز پیاپی است که در ولایت های مختلف افغانستان تظاهرات اعتراضی برگزار می‌شود

صدها تن از دانشجویان دانشگاههای کابل و هرات، در غرب افغانستان، در اعتراض به پخش فیلم توهین‌آمیز به پیامبر اسلام تظاهرات کردند.

این دانشجویان در برابر در ورودی دانشگاه کابل تجمع کردند و علیه آمریکا، اسرائیل و سازندگان این فیلم شعار دادند.

آنها همچنین عکسهای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و پرچم آن کشور را به آتش کشیدند و خواستار مجازات تهیه کنندگان این فیلم شدند.

یکی از معترضان که خود را از سازمان‌دهندگان این تظاهرات خواند، گفت: "از حکومت افغانستان و حکومت‌های اسلامی خواهش ما این است که روابط دیپلماتیک خود را با آمریکا قطع کنند و علیه آمریکا و هم پیمانان آن اتحاد امت اسلامی تشکیل بدهند و جهاد سراسری امت اسلامی علیه آمریکا و حامیان آن به راه بیفتد."

او تاکید کرد: "تا آمریکا مانند شوروی سابق از نقشه دنیا حذف نشود و پرچم خلافت اسلامی و امارت اسلامی در جهان به اهتراز نیاید، این جهاد دوام داشته باشد."

دانشجویان دانشگاه هرات هم در تظاهرات مشابهی علیه تهیه‌کننده فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" که خشم مسلمانان را برانگیخته، شعار دادند.

این سومین روز پیاپی است که تظاهرات اعتراضی برای محکوم کردن انتشار فیلم توهین‌آمیز در وبسایت یوتیوب در شهرهای مختلف افغانستان برگزار می‌شود.

پس از پخش بخشهایی از این فیلم در یوتیوب با زیرنویس عربی و تظاهرات خشونت‌آمیز در لیبی و برخی کشورهای عربی، تصور می‌شد که در افغانستان هم تظاهرات گسترده و خشونت‌آمیز برگزار شود.

اما تظاهرات سه روز اخیر در ولایت‌های ننگرهار، پکتیا و خوست در شرق، کابل، پایتخت، و هرات در غرب افغانستان به صورت محدود و مسالمت‌آمیز برگزار شد.

وزارت امور خارجه افغانستان هم به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های خارجی در افغانستان اطمینان داده که خطری دیپلمات ها و کارکنان این سفارت ها را تهدید نمی کند.

دیروز (شنبه ۲۵ سنبله/شهریور) مجلس نمایندگان افغانستان هم در اعلامیه‌ای از دولت آمریکا خواست که سازندگان فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" را محاکمه و مجازات کند.

در آمریکا، پلیس مردی را که احتمال می‌رود کارگردان فیلم جنجالی "بی‌گناهی مسلمانان" باشد را برای بازجویی فراخوانده است.

با این حال هویت سازندگان و حامیان این فیلم همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

گفته می شود که نقولا باسیلی نام یک مصری مسیحی قبطی ساکن کالیفرنیای آمریکاست که روز شنبه پلیس او را برای ارائه توضیحات فراخوانده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.