روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۶ سنبله

به روز شده:  08:23 گرينويچ - 16 سپتامبر 2012 - 26 شهریور 1391

رای اعتماد مجلس نمایندگان به سه عضو پیشنهادی حامد کرزی، رئیس جمهوری و نمایش فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام از مسایل اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل هستند.

مجلس روز شنبه، ۲۵ سنبله/شهریور به بسم الله محمدی وزیر دفاع، مجتبی پتنگ وزیر داخله و اسدالله خالد رئیس امنیت ملی رای اعتماد داد، اما عزیزالله دین‌محمد برای رسیدن به وزارت سرحدات و قبایل موفق به کسب آرای کافی نشد.

هشت صبح در مطلب اصلی خود شیوه مدیریت جلسه رای‌گیری مجلس را نقد کرده و آن را "دیکتاتورمنشانه" خوانده است. روزنامه انتقاد کرده که هیئت رئیسه به نمایندگان اجازه نداد که پرسشهای خود را در برابر وزیران پیشنهادی مطرح کنند.

به نظر روزنامه، "این واقعاً غیرموجه است که در مورد سوال کردن یا نکردن از وزیر پیشنهادی رایگیری شود". نویسنده افزوده که بدون تردید کسانی بودند که پرسشهای مشخص داشتند و پاسخهای روشن می خواستند، اما هیئت رئیسه چنین فرصتی را "دریغ کرد".

هشت صبح با این مقدمه نتیجه گیری کرده که "برخورد دیروز هیئت اداری، ظن شکل‌گیری یک معامله میان برخی از نمایندگان پارلمان و نامزد وزیران را تقویت کرده است". به باور نویسنده، اگر فرصت پرسش و پاسخ در مجلس فراهم می‌شد، چنین گمانه‌ای مطرح نمی‌شد.

نویسنده در ادامه پرسیده این که تنها به سخنرانی‌های "حاوی نکات کلی" وزیران پیشنهادی، بدون طرح پرسش و دریافت پاسخ اکتفا شود، چه توجیهی دارد؟ هشت صبح افزوده برای نمایندگانی که غیر از تعلقات با شماری از افراد، به چیزی دیگر نمی‌اندیشند، مسایل امنیتی و آینده کشور اهمیتی ندارد.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود با طرح این سوال که "پارلمان چگونه رای می‌دهد؟" غیرقابل پیش‌بینی بودن نتایج رای‌گیری اعضای مجلس نمایندگان در مورد تعیین وزیران پیشنهادی رئیس جمهوری را بررسی کرده و آن را نشانه‌ای از تفاوت پارلمان افغانستان با پارلمان‌های دنیا دانسته است.

به نظر روزنامه، در پارلمان‌های بیشتر کشورها نتایج رای‌گیری و تصمیم‌های آنها با "قضا و قدر" ارتباطی ندارد و حکومت‌های این کشورها با گمانه قریب به یقین می‌توانند نتایج تصمیم‌گیری پارلمان‌ها را پیش‌بینی کنند، اما پیش‌بینی رفتار پارلمان افغانستان دشوار است.

وحدت معتقد است آنچه که تصمیم‌گیری‌های پارلمان افغانستان را "دراماتیک" و شبیه به "قمار سیاسی" ساخته، مکانیسم رای‌گیری در مجلس است. به باور نویسنده، به همین دلیل، تصمیم‌های مجلس نتوانسته که باعث اقناع افکار عمومی شود و برعکس همواره گمانه‌زنی‌هایی را در پی داشته است.

شماری از روزنامه‌ها و از جمله انیس و آرمان ملی در مطالب اصلی خود موضوع پخش فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام را بررسی کرده‌اند.

انیس در سرمقاله خود نوشته که توهین به مقدسات و ارزش‌های دینی در هیچ یک از ادیان جهان جواز ندارد و آنهایی که احساسات مسلمانان را جریحه دار کرده‌اند، به جز رسوایی خود دیگر چیزی به دست نمی‌آورند.

به نظر این روزنامه دولتی، این گونه توهین‌ها باعث دشمنی میان ادیان و فرهنگها می‌شود و به صلح و همزیستی آسیب می‌رساند.

سرمقاله نویس آرمان ملی مدعی است آنهایی که با هزینه‌های کلان علیه اسلام تبلیغات می‌کنند با کسانی که زیر عنوان دفاع از اسلام دست به حمله انتحاری می‌زنند و افراد بیگناه را سر می‌برند، "از یک منبع دستور می‌گیرند".

ماندگار در مطلب اصلی خود با اشاره به یک گزارش سازمان ملل که گفته گروه طالبان در یک سال نزدیک به نیم میلیارد دلار درآمد داشته، نوشته که علاوه بر کاروان‌های تدارکاتی ناتو، "پاکستان و برخی کشورهای خلیج فارس" از حامیان اصلی مالی این گروه است.

به نظر این روزنامه، طالبان با داشتن چنین منابع درآمد مالی داخلی و خارجی، هنوز توانایی لازم برای شورشگری را از دست نداده و به همین دلیل در صحنه نظامی حضور دارد. ماندگار افزوده که این منابع طالبان در ده سال گذشته مورد غفلت جامعه جهانی قرار گرفته است.

روزنامه معتقد است که امروزه برای ایستادن در میدان جنگ تنها داشتن انگیزه کافی نیست، بلکه چرخهای ماشین جنگ به وسیله پول می‌چرخند و بدون پول یک ساعت هم نمی‌چرخد. به نظر نویسنده، تا زمانی که منابع مالی طالبان قطع نشده، جنگ افغانستان هم فروکش نخواهد کرد.

ماندگار افزوده که در جنگ افغانستان از آغاز مشخص بود که منابع بزرگ مالی در عقب دارد و تجدید نیروی این گروه هم متکی بر منابع مالی آن بوده است. روزنامه همچنین نوشته که اگر دولت و جامعه جهانی تصمیمی برای تامین امنیت می‌داشتند، باید پیش از این منابع مالی طالبان را می‌بستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.