چهار نفر از نیروهای ناتو در 'حمله‌ای خودی' در افغانستان کشته شدند

به روز شده:  05:49 گرينويچ - 16 سپتامبر 2012 - 26 شهریور 1391

انهدام ۶ جت ناتو در حمله طالبان

۶ جت جنگنده ناتو در حمله دو روز پیش طالبان به پایگاه نظامی بستین در هلمند، منهدم شده ‌است. ناتو می‌گوید که دو جت دیگر آنها نیز آسیب دیده. حمله طالبان که می‌گوید در تلافی فیلم ضداسلامی در آمریکا انجام داده اند، خسارات زیادی برای ناتو در پی داشته است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

در حمله‌ای مرگبار در افغانستان چهار نفر از نیروهای تحت امر ناتو در ولایت زابل در جنوب این کشور کشته شده‌اند.

آدام وولجک، سخنگوی نیروهای آمریکایی در کابل به بی‌بی‌سی گفت که ممکن است این حمله از سوی نیروهای پلیس افغانستان انجام شده باشد.

او افزود: "آیساف تایید می‌کند که صبح زود امروز چهار نفر از نیروهای بین‌المللی یاری امنیتی در افغانستان (آیساف) در یک حمله در درون پایگاهی در جنوب افغانستان کشته شدند."

او گفت: "ظن آن می‌رود که نیروهای پلیس افغان در این حمله دخیل باشند. در حال حاضر نیروهای ویژه آمریکایی و افغان به محل رفته‌اند تا دریابند که واقعا چه اتفاق افتاده است؟"

حمله‌ها توسط افرادی در لباس فرم ارتش یا پلیس افغانستان علیه نیروهای ناتو رو به افزایش بوده است

جزئیات بیشتری از این حمله هنوز اعلام نشده، ولی گفته می‌شود که یکی از مهاجمان کشته شده است.

این دومین حمله از سوی افرادی در لباس نیروهای امنیتی افغانستان به نیروهای ناتو در ۲۴ ساعت گذشته است.

در سال جاری میلادی، بیش از ۵۰ نفر از نیروهای نظامی خارجی در افغانستان براثر آنچه که اکنون "حمله‌های خودی" خوانده می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند.

دیروز (شنبه، ۱۵ سپتامبر) نیز مردی که لباس فرم پلیس افغانستان را به تن داشت، دو نفر از سربازان بریتانایی ناتو را هدف قرار داد و کشت. این حمله در یک ایست-بازرسی در جنوب افغانستان انجام شد.

این حمله‌های مرگبار که "سبز علیه آبی" نیز خوانده می‌شوند، در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار نیروی ناتو (آبی) در کنار ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغان (سبز) در افغانستان خدمت می‌کنند.

جزئیات بیشتر از حمله هلمند

در حمله نیروهای طالبان به پایگاه نظامی "بسشن" در روز جمعه، ۱۴ سپتامبر نیز دو نفر از نیروهای تحت امر ناتو کشته شدند.

"کمپ بسشن" بزرگ‌ترین پایگاه نظامی نیروهای خارجی در ولایت هلمند به شمار می‌رود.

ناتو در توضیح جزئیات بیشتر درباره این حمله اعلام کرد که شش جت هاریر از بین رفته و به دو جت دیگر هم خسارات قابل توجهی وارد شده است.

ناتو گفته است که این حمله توسط حدود ۱۵ پیکارجو انجام شد که لباس فرم نظامیان آمریکا را به تن داشتند و به اسلحه‌های خودکار، آرپی‌جی و جلیقه‌های انتحاری مسلح بودند.

مهاجمان، افرادی آموزش‌دیده توصیف شده‌اند و همه آنها به جز یک نفر کشته شده‌اند.

طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته و اعلام کرده‌اند که این حمله را در تلافی "تمسخر اسلام در یک فیلم" انجام داده‌اند.

'مقابله با حمله‌های خودی'

در روزهای نخست سپتامبر اعلام شد که به دلیل روند افزایشی حمله افرادی در لباس فرم نیروهای ارتش یا پلیس افغانستان به نیروهای ناتو، آمریکا آموزش افراد تازه‌استخدام‌شده برای خدمت در نیروی پلیس محلی افغانستان را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

گفته شد که تحقیقات درباره ارتباط احتمالی هر یک از نظامیان در حال خدمت افغانستان با طالبان در جریان است و با پایان روند این تحقیقات، آموزش نیروهای جدید آغاز می‌شود.

جاناتان بیل، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید که حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان به تازگی وعده داد که تمهیدات لازم برای مقابله با چنین حمله‌هایی در پیش گرفته می‌شود.

او اضافه کرد: با وجود این وعده، این حمله‌ها ادامه داشته و براساس آخرین داده‌ها، بریتانیا تاکنون ۷ سرباز را در چنین حمله‌هایی از دست داده است.

طالبان در استخدام نیروهای امنیتی افغانستان فعال بوده و علنا اعلام کرده‌اند که حمله‌های درون‌سازمانی، بخشی مهم از استراتژی آنها علیه نیروهای تحت امر ناتو در افغانستان است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.