روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۷ سنبله

به روز شده:  07:25 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391

تظاهرات روز یکشنبه در کابل و نفوذ شورشیان در میان نیروهای مسلح و همچنین واگذاری مدیریت بازداشتگاه بگرام به دولت افغانستان، از مسایل عمده مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح در مطلبی با عنوان "شعار و پرچم طالبان در مقابل دانشگاه کابل" نوشته است که در تظاهراتی که دیروز (یکشنبه) در مقابل دانشگاه برگزار شد، "عده‌ای با ریش‌های بلند پرچم طالبان" به دست داشتند، پرچم آمریکا را آتش زدند و علیه حضور آمریکایی‌ها در افغانستان شعار دادند.

به تعبیر نویسنده، گروه‌های افراطی با اندیشه‌های شبیه به تفکر گروه‌های طالبان و القاعده برای چنین تظاهراتی از قبل آمادگی داشته‌اند و این تظاهرات را "مصادره" کردند. به نوشته هشت صبح، سازمان‌های دانشجویی هم مسئولیت این تظاهرات را به دوش نگرفته‌اند.

این روزنامه در گزارش نخست خود از قول صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان نوشته است که تظاهرات دیروز در مقابل دانشگاه "مجوز نداشت". به گفته او، هیچ‌کسی حق حمل پرچم مخالفان را ندارد و این کار "علیه نظام، قانون اساسی، دموکراسی و آزادی افغانستان است".

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "نفوذیان بیشتر از صدها نفرند"، با اشاره به قتل شش سرباز خارجی در دو روز گذشته به دست یونیفورم‌پوشان افغان و حمله شورشیان به پایگاه ناتو در هلمند نوشته است که نفوذ گروه‌های تروریستی در نیروهای مسلح بیشتر از آن است که با اخراج صدها تن از این نیروها خنثی شود.

اشاره نویسنده به اخراج صدها تن از نیروهای مسلح به ظن داشتن ارتباط با گروه‌های شورشی و مشکوک بودن پرونده‌های آنها است. اخیرا دولت در پی بالا گرفتن مساله قتل سربازان خارجی به دست افراد "خودی" پرونده‌های آنها را بررسی و این افراد را اخراج کرد.

اما روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته است که "مردم از طالبان نفرت دارند" و مردم دانسته‌اند که "مسبب همه بدبختی‌ها و ناآرامی‌ها، مخالفان مسلحی به نام طالبان در کشور هستند". به نوشته روزنامه این گروه با دست زدن به کارهای "ضداسلامی" مشخص کرده است که طرفدار صلح نیست و بقای خود را در جنگ می‌داند.

به نوشته انیس، این‌که طالبان از سوی سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای "مغرض" همسایه تسلیح و تمویل می‌شوند، حالا دیگر "مثل روز روشن است". این روزنامه با اشاره به قیام‌های اخیر "مردمی" علیه طالبان نوشته است که حالا مردم تصمیم به قیام ملی و سراسری علیه این گروه گرفته‌اند.

این روزنامه تاکید کرده است که تصمیم قاطع ملت شرط اصلی موفقیت مردم در راستای تامین صلح و امنیت در کشور است، مشروط بر این که این تصمیم با احتیاط و دوراندیشی اتخاذ شده باشد.

ولی روزنامه آرمان ملی از جنگ افغانستان تعبیر دیگری دارد و در سرمقاله خود نوشته است که ناتو در افغانستان در واقع با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی‌اس‌آی، در جنگ است و این همین سازمان است که در افغانستان ضربه‌های خطرناک را به ناتو وارد می‌کند.

به نظر نویسنده، طالبان توانایی برنامه‌ریزی و اجرای عملیاتی مانند حمله به پایگاه ناتو در هلمند را که "حیثیت جهانی ناتو را زیر سوال برد" ندارد و این ماموران آی‌اس‌آی هستند که برای این گونه حمله‌ها داده‌های اطلاعاتی فراهم می‌کنند، برنامه‌ریزی و نقشه‌کشی می‌کنند.

در این حمله ۱۵ مهاجم شامگاه روز جمعه (۲۵ سنبله/شهریور) به پایگاه ناتو موسوم به "کمپ بسشن" در منطقه شورآب ولایت هلمند حمله کردند و موفق شدند که دو سرباز ناتو را بکشند، شش جت را منهدم کنند و به دو جت دیگر آسیب برسانند.

روزنامه وحدت در تیتر اول خود نوشته است که "حکومت در تلاش آزادی تروریستان از زندان‌ها است" و در توضیح آن از قول احمدضیا مسعود، رئیس جبهه ملی نوشته است که بازداشتی‌های بازداشتگاه بگرام باید محاکمه شوند و حکومت صلاحیت ندارد که آنها را با "معامله‌های سیاسی" آزاد کند.

اخیرا در پی ماه‌ها گفتگو میان دولت و آمریکایی‌ها، مدیریت ۳۰۸۵ بازداشتی مظنون به فعالیت‌های تروریستی در بازداشتگاه بگرام به دولت افغانستان واگذار شد و دولت تاکید دارد که مسئولیت نگهداری ۶۰۰ زندانی دیگر افغان و ۵۰ زندانی خارجی هم به دولت واگذار شود.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود نوشته است که حکومت روند آزادی این زندانیان را که شماری از "مجرمان خطرناک" هم در میان آنها هستند، آغاز کرده و این امر نگرانی‌هایی را پدید آورده است. به نوشته این روزنامه، حکومت آنها را بدون بررسی قانونی پرونده‌هایشان آزاد می‌کند.

این روزنامه باور دارد که یکی از دلایل اصرار حکومت بر واگذاری مسئولیت زندان بگرام به دولت، درخواست طالبان برای آزادی آنها بوده است. به نظر وحدت، دولت قصد دارد که با دادن "امتیاز" به طالبان موقعیت خود را در گفتگوهای صلح تقویت کند.

اما روزنامه ویسا در تیتر اول خود از قول حامد کرزی، رئیس جمهوری نوشته است که "تاخیر در تحویل‌دهی زندانیان افغان تخلف جدی از تفاهمنامه میان افغانستان و آمریکا می‌باشد". روزنامه افزوده است که در بند نگهداشتن افغان‌ها توسط آمریکایی‌ها با روحیه دوستی و قرارداد استراتژیک دو طرف همخوانی ندارد.

این روزنامه گزارش داده است که آقای کرزی دیروز در دیداری با مارک گروسمن، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان تاکید کرده که آمریکا باید مسئولیت نگهداری ۶۰۰ زندانی افغان را که هنوز در اختیار نیروهای آمریکایی در بگرام هستند، به دولت واگذار کند.

ویسا همچنین نوشته که رئیس‌جمهور افزوده است که مساله زندان‌ها و بازداشت آنها مربوط با حاکمیت ملی افغانستان است و موضوع احترام به حاکمیت ملی افغانستان در قرارداد استراتژیک میان افغانستان و آمریکا بارها ذکر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.