رئیس امور زنان دایکندی از چنگ شورشیان آزاد شد

به روز شده:  12:26 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391

خانم رضایی به خانواده خود در کابل پیوسته است

حوا رضایی، رئیس امور زنان ولایت دایکندی از چنگ شورشیان در ولایت میدان وردک، در غرب کابل آزاد شد.

خانم رضایی دیروز (۲۶ سنبله/شهریور) هنگام سفر از دایکندی در مرکز افغانستان به کابل در دره میدان از سوی افراد مسلح شورشی گروگان گرفته شد.

گزارشهای اولیه حاکی از آن بود که گروگان‌گیران خواستار پرداخت پول در مقابل آزادی او شده‌اند، اما دفتر حلیم فدایی، والی میدان میدان‌وردک در اعلامیه‌ای گفته که خانم رضایی بدون هر گونه "معامله" آزاد شده است.

در این اعلامیه آمده که خانم رضایی بر اساس تلاشهای نیروهای امنیتی و بزرگان قومی آزاد شده و به خانواده خود پیوسته است.

قربانعلی ارزگانی، والی دایکندی به بی‌بی‌سی گفت که پس از آزادی خانم رضایی، با او تلفنی صحبت کرده و در سلامتی کامل به سر می‌برد.

پیش از این روز ۱۸ سنبله/شهریور شاه ولی خان، فرمانده اداره جلب و جذب پلیس دایکندی از سوی شورشیان در دره غوربند هدف شلیک قرار گرفت و کشته شد.

جاده های ارتباطی که ولایت‌های مرکزی دایکندی و بامیان را از طریق دو دره میدان در غرب و غوربند در شمال کابل، با پایتخت وصل می‌کند، در ماه‌های اخیر به شدت ناامن شده و شورشیان در بخش‌هایی از این جاده‌ها نفوذ کرده‌اند.

گزارشها از میدان‌وردک حاکی است که شورشیان در منطقه جلریز ایست بازرسی ایجاد کرده و مسافران را بازرسی می‌کنند و در مواردی آنها را با خود می‌برند.

ظرف ماه‌های اخیر در چند مورد از قتل شماری از مسافران در این منطقه به دست شورشیان گزارش شده است.

شورشیان روز ۱۹ سنبله/شهریور شش مسافر را از موتر حامل آنها پیاده کردند و چند ساعت بعد پنج تن از آنها را در کنار جاده اصلی کابل-بامیان تیرباران کردند.

تا حال چند بار در اعتراض به ناامنی در این جاده در شهرهای کابل و بامیان تظاهرات برگزار شده، اما هنوز اقدام موثری برای بهبود امنیت در این راه صورت نگرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.