'دست کم دوازده مسافر مینی‌بوس حامل خارجیان' در حمله انتحاری کابل کشته شدند

به روز شده:  04:08 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391
محل انفجار

یک گروه اسلامگرای افغان مسئولیت سازماندهی حمله انتحاری در جاده فرودگاه کابل را برعهده گرفته است

در نتیجه یک انفجار انتحاری در کابل، پایتخت افغانستان، دست کم سیزده سرنشین یک مینی بوس کشته شده اند.

این انفجار در جاده پر رفت و آمد فرودگاه کابل صورت گرفت و گفته می شود که مینی بوس حامل گروهی از کارکنان یک شرکت خارجی بوده است.

منابع پلیس کابل کشته شدگان را نه شهروند خارجی و سه شهروند افغان گزارش کرده اند.

رویترز به نقل از حزب اسلامی افغانستان گزارش کرده که این حزب مسئولیت حمله را پذیرفته و گفته که دلیل حمله، اعتراض به تولید یک فیلم توهین آمیز علیه پیامبر اسلام در آمریکا بوده است.

بنا به گفته سخنگوی حزب اسلامی افغانستان، عامل انفجار زنی بوده که جلیقه انفجاری پوشید و آن را "در پاسخ به فیلم ضد اسلامی" منفجر کرد.

منظور از "فیلم ضد اسلامی" فیلم بی گناهی مسلمانان است که در آن، پیامبر اسلام فردی ساده لوح و تشنه قدرت تصویر شده است.

فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" که باعث اعتراضات گاه خونین در تعدادی از کشورهای اسلامی شده و در چند مورد، تلفاتی هم برجای گذاشته است.

معترضان در برخی از کشورها، دولت ایالات متحده را در مورد تهیه و انتشار بخش هایی از این فیلم مسئول دانسته و سفارت و مراکز آمریکایی را هدف حمله قرار داده اند.

در روزهای اخیر، افغانستان نیز شاهد تظاهرات اعتراضی گاه خشونت آمیز علیه این فیلم بوده است.

مقامات آمریکایی محتوای فیلم را منزجر کننده خوانده و آن را محکوم کرده اند اما قوانین ایالات متحده در مورد آزادی بیان، اجازه جلوگیری از انتشار این قبیل مطالب را به دولت نمی دهد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.