روزنامه های کابل: ۲۸ سنبله

به روز شده:  10:37 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا تظاهرات اعتراضی علیه فیلم توهین به پیامبر اسلام در چند روز اخیر در افغانستان را بررسی و تحلیل کرده اند.

ماندگار در مطلب اصلی خود با اشاره به تظاهرات خشونت آمیز در شماری از کشورها و از جمله افغانستان، نوشته که برخی از گروههای غربی در تلاشند که ثابت کنند که مسلمانان "خشونت طلب" هستند.

به نظر نویسنده، می توان ساخت و پخش فیلم موهن را هم تلاشی در همین راستا دانست.

روزنامه افزوده که در روزهای نخست اعتراضها در افغانستان علیه این فیلم، آرام و مسالمت آمیز بود، اما کم کم به خشونت کشیده شد و "عناصر گماشته دشمنان مردم افغانستان" آنها را به سمتی بردند که "مقصود سازندگان این فیلم بود.

به نوشته ماندگار، افرادی در میان تظاهراتی که دیروز (دوشنبه، ۲۷ سنبله/شهریور) در حومه شرقی کابل برگزار شد، "با خود سلاح داشتند و به سوی پلیس آتش گشودند".

نویسنده افزوده که در این تظاهرات شعارهایی سر داده شد که علیه دولت و به سود طالبان بود.

به باور این روزنامه، احتمال آن وجود دارد که در برخی دیگر از مناطق افغانستان هم چنین برنامه هایی روی دست باشد که به تعبیر نویسنده "هدف آن بدنام ساختن اسلام" است.

به نظر ماندگار، کسانی که به نام تقبیح این فیلم، خون می‌ریزند و به سود دشمنان شعار می‌دهند، چیز کمی از سازندگان فیلم ندارند.

روزنامه محور نوشته که تظاهرات روز دوشنبه کابل مردمی نبود و به قیمت زخمی شدن حدود ۵۰ نفر از ماموران پلیس و غیرنظامیان تمام شد.

نویسنده باور دارد که برخی افراد مسلح خواستند که از این تظاهرات به عنوان یک "بلوای خونین" استفاده کنند.

این روزنامه افزوده که نیروهای امنیتی باید از این گونه حرکت‌ها جلوگیری کنند و نگذارند کسانی که هیچ هنری بلد نیستند، از اعتراضات مسالمت‌آمیز و دموکراسی استفاده سوء کنند.

محور از قول یک شاعد عینی نوشته که در تظاهرات روز دوشنبه "طالبان سهم داشتند. آنها شعارهای احساساتی می‌دادند و سلاح حمل می‌کردند."

این روزنامه از قول یکی از تظاهرکنندگان نوشته که راهپیمایی در یک لحظه از کنترل خارج شد و همه چیز بی‌نظم شد.

روزنامه هشت صبح در تیتر اول خود از قول مسئولان اتحادیه ملی روزنامه نگاران افغانستان نوشته که ادامه کار کمیسیون بررسی تخلفات رسانه‌ای "غیرقانونی" است.

روزنامه افزوده که این اتحادیه خواستار پایان کار این کمیسیون شده است.

گزارشگر روزنامه از قول فهیم دشتی، از مسئولان این اتحادیه نوشته که تشکیل چنین کمیسیونی در قانون رسانه‌ها پیش‌بینی نشده و در عوض تشکیل "کمیسیون رسانه‌های همگانی" در نظر گرفته شده که دولت باید اقدام به تشکیل آن کند.

اخیرا کمیسیون بررسی تخلفات رسانه‌ای دو تلویزیون خصوصی را به اتهام پخش تصاویری مغایر ارزش‌های دینی، به دادستانی معرفی کرده و خواستار باز کردن پرونده‌ای علیه آنها شده است.

به نوشته هشت صبح، اتحادیه ملی روزنامه نگاران این کار کمیسیون را هم "غیرقانونی" دانسته است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که شمار زیادی از شورشیان با درک وضعیت کشور، "گروه گروه" به روند مصالحه می‌پیوندند و در بازسازی کشور سهم می‌گیرند.

به باور این روزنامه، همه شورشیان علاقه دارند که به روند صلح بپیوندند، اما محافل استخباراتی "مغرض و بیگانه" آنها را تهدید می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که به زندگی صلح آمیز بازگردند.

این روزنامه تاکید کرده که شورشیان باید از برنامه آشتی دولت به عنوان "شانس طلایی" استفاده کنند و به زندگی عادی بازگردند. انیس هشدار داده که چنین شانسی همیشه در اختیار آنها نخواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.