'یکی از فرماندهان حامی حمله به پایگاه ناتو در هلمند بازداشت شد'

به روز شده:  12:07 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391

حمله به کمپ بسشن منجر به کشته شدن دو سرباز آمریکایی و تخریب شش جت هاریر شد

نیروهای پیمان ناتو در افغانستان گفته‌اند که یکی از فرماندهان طالبان را که در عقب حمله به پایگاه ناتو در هلمند قرار داشته، بازداشت کرده‌اند.

ناتو روز سه شنبه، ۲۸ سنبله/شهریور با صدور اطلاعیه‌ای گفته که این فرمانده که از او نام برده نشده، در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان بازداشت شده است.

در اطلاعیه آمده است: "این فرمانده در پی تلاش‌های مشترک نیروهای افغان و ائتلاف برای ردیابی طالبان مسئول حمله به کمپ بسشن، بازداشت شد."

اطلاعیه افزوده: "این فرمانده طالبان مظنون است که از شورشیانی که حمله آنها منجر به کشته شدن دو سرباز و تخریب چند هواپیمای نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت شد، حمایت می‌کرده است."

در این حمله ۱۵ مهاجم وابسته به گروه طالبان روز ۱۴ سپتامبر پایگاه نظامیان بریتانیایی و آمریکایی را در منطقه "شورآب" ولایت هلمند هدف حمله با مسلسل و خمپاره قرار دادند.

در جریان درگیری بین مهاجمان و سربازان ناتو، ۱۴ تن از مهاجمان کشته شدند و یکی از آنها در حالی که زخمی شده بود، بازداشت شد.

این حمله ضربه بزرگی برای نیروهای ناتو در افغانستان دانسته شد.

هر چند طالبان گفته‌اند که این حمله را در پاسخ به پخش فیلم توهین‌آمیز به پیامبر اسلام انجام داده‌اند، اما برخی ناظران گفته‌اند که ممکن است این حمله از قبل برنامه‌ریزی شده باشد.

ناتو گفته است که مهاجمان از یک "خلای امنیتی" در پایگاه ناتو در شورآب استفاده کردند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.