حضور ناتو در عملیات مشترک در افغانستان 'محدود می‌شود'

به روز شده:  12:18 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391

ناتو می گوید عملیات مشترک با ارتش افغانستان را کاهش می دهد

در پی افزایش حمله‌های نیروهای پلیس و ارتش افغان به سربازان خارجی، ناتو تصمیم گرفته گشت‌زنی‌‌های مشترک با نیروهای افغان را متوقف کند. اگرچه نیروهای ناتو در افغانستان گفته‌اند که این اقدام آنها موقتی است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان گفته که عملیات مشترک با نیروهای افغان را برای کاهش تلفات حملات "خودی" محدود کرده‌اند.

هاگن مسر، از سخنگویان ناتو گفته است که بر اساس این تصمیم، پس از این نیروهای بین‌المللی در سطح کندک (گردان) با نیروهای افغان در عملیات مشترک شرکت خواهند کرد ـ عملیاتی که در آن صدها سرباز شرکت می‌کنند.

او گفته که هر چند ماموریت‌های مشترک کوچک هم اجرا خواهد شد، اما از سوی فرماندهان ارشد همه چیز یک به یک بررسی خواهند شد.

این سخنگوی ناتو تاکید کرد که این تصمیم به معنای آن نیست که ناتو تعهد خود در مورد افغانستان را تغییر داده است.

آدم وولجک یکی دیگر از سخنگویان ناتو در کابل گفت: " براساس تصمیم تازه، پس از این نیروهای بین‌المللی تنها در عملیات‌های به سطح کندک با نیروهای افغان شرکت خواهند داشت. عملیات کوچک‌تر از کندک از سوی نیروهای افغان انجام می‌شود. اما در صورت نیاز، دو فرمانده محلی نیروهای بین‌المللی، باید دستور شرکت این نیروها در عملیات های روزمره با نیروهای افغان را صادر کنند."

از آغاز سال جاری میلادی تا حال ۵۱ سرباز ناتو از سوی سربازان ارتش و پلیس افغانستان در آن چه که "حملات خودی" خوانده شده کشته شده‌اند.

با این حال، هاگن مسر تاکید کرد: "ما به ادامه همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان متعهد هستیم. ما به جلو می‌رویم و به اهداف خود خواهیم رسید. ما شانه به شانه با نیروهای امنیتی افغانستان کار خواهیم کرد. در این تعهد ما هیچ تغییری به میان نیامده است."

اخیرا دولت افغانستان در پی افزایش موارد حمله افرادی که یونیفورم نیروهای مسلح افغانستان را به تن داشته اند به نیروهای خارجی، پرونده های سربازان ارتش و پلیس را بررسی کرد.

پس از اتمام بررسی این پرونده ها، مقامهای افغان اعلام کردند که صدها تن را از نیروهای مسلح اخراج و شماری از افراد مشکوک را بازداشت کرده اند.

اخیرا دولت افغانستان پرونده های سربازان نیروهای مسلح را یک به یک بررسی کرد و در پی آن صدها تن را اخراج کرد

پس از افزایش شمار این گونه حملات، همواره احتمال نفوذ شورشیان در صفوف نیروهای مسلح مطرح شده است، اما سخنگوی ناتو گفت که دشوار است بتوان گفت که دقیقا انگیزه هر یک از این حملات چه بوده است.

آقای مسر افزود: "هر مورد از این حملات زمینه، شرایط و انگیزه‌های ویژه خود را دارد. به همین دلیل، ما باید آنها را بررسی کنیم. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که این انگیزه‌ها مبتنی بر دلایل شخصی، ایدئولژیکی، فشار، مشاجره، مخالفت و غیره بوده است."

او تاکید کرد: "شما باید اطلاع کافی از هر انگیزه در این حملات داشته باشید. به همین دلیل، دشوار است که یک الگوی کلی برای همه حملات متفاوت "خودی" پیدا کرد."

آمریکا پیشتر اعلام کرده که آموزش نیروهای تازه‌استخدام‌شده برای خدمت در نیروی پلیس محلی افغانستان را به تعلیق درآورده تا تحقیقات در باره ارتباط احتمالی هر یک از نظامیان افغان با طالبان به پایان برسد.

به گفته مقام‎های آمریکائی این تعلیق تا زمان پایان بررسی دوباره صلاحیت و سابقه نیروهای مشغول به خدمت پلیس محلی افغانستان ادامه خواهد داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.