افغانستان از 'حملات موشکی پاکستان' به سازمان ملل شکایت می‌کند

به روز شده:  11:37 گرينويچ - پنج شنبه 20 سپتامبر 2012 - 30 شهریور 1391

آنچه حملات موشکی پاکستان خوانده شده، اعتراض‌های ضد پاکستانی را در افغانستان برانگیخته است

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که از شلیک موشک توسط ارتش پاکستان به مناطق شرقی افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل شکایت می‌کند.

مقام‌های افغان پیش از این گفته‌اند که در بیش از یک سال گذشته، صدها موشک از پاکستان به ولایت‌های کنر و نورستان در شرق افغانستان شلیک شده که تلفاتی هم در پی داشته است.

فرامرز تمنا از سخنگویان وزارت خارجه به خبرنگاران گفت که قرار است زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان، این موضوع را امروز (پنجشنبه، ۳۰ سنبله/شهریور) در شورای امنیت مطرح کند.

آقای تمنا افزود که هدف از طرح این شکایت در شورای امنیت، جلب توجه اعضای این شورا به حملات موشکی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان است.

او گفت: "نگرانی عمیق افغانستان در آن (سخنرانی آقای رسول در شورای امنیت) اشاره شده است و همچنین تاثیراتی که ادامه این مساله می‌تواند بر روابط دوجانبه افغانستان و پاکستان و صلح و ثبات منطقه داشته باشد."

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان تاکید کرد که ادامه موشک‌پرانی پاکستان به مناطق مرزی افغانستان در شرق این کشور می‌تواند بر "گسترش افراط‌گرایی" در منطقه اثرگذار باشد.

مقام‌های افغان گفته اند که این حملات چند نفر را در مناطق مرزی ولایت‌های کنر و نورستان در شرق افغانستان کشته و شماری دیگر را زخمی کرده است.

به گفته آنها، ادامه این وضعیت باعث شده است که صدها خانواده مجبور به ترک خانه های خود شوند.

پاکستان گفته این موشک‌ها برای از بین بردن شورشیان مسلح در داخل پاکستان شلیک شده و ممکن است که در مواردی از هدف منحرف شده و خاک افغانستان اصابت کرده باشد.

مقامهای افغان گفته اند که در یک و نیم سال گذشته صدها موشک از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان شلیک شده است

مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که شورشیان در مناطق مرزی دو کشور مستقر شده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنین گفت که قرار است مقام‌های افغان، پاکستانی و برتیانیایی در حاشیه نشست اعضای مجمع عمومی سازمان ملل با هم گفتگو کنند.

این نشست در ۲۶ ماه جاری میلادی در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار خواهد شد.

آن‌گونه که وزارت خارجه افغانستان می گوید، برنامه مصالحه دولت افغانستان با شورشیان و مبارزه با تروریسم و نقش پاکستان در این دو زمینه، از موضوع‌های اصلی مورد بحث در این دیدار سه‌جانبه خواهد بود.

به دنبال شلیک موشک های پاکستان به مناطق شرقی افغانستان، بارها تظاهراتی علیه پاکستان در مناطق مختلف افغانستان برگزار شده و در یک مورد، شماری از معترضانی که بیل و کنلگ به دست داشتند، اعلام کردند که حاضر اند به هر قمیتی که باشد از کشور خود در مقابل حملات راکتی پاکستان، دفاع کنند.

مجلس افغانستان دوماه پیش، وزرای دفاع و داخله افغانستان را به دلیل اینکه نتوانسته اند، جلو حملات راکتی پاکستان را بگیرند، استیضاح و سلب صلاحیت کردند.

هرچند هفته گذشته آنها به بسم الله محمدی که اورا از وزارت داخله/کشور، سلب صلاحیت کرده بودند، بعنوان وزیر دفاع دوباره به او رای دادند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.