تیم موج‌های آمو

به روز شده:  13:43 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

رود آمو که منشا آن یخچالهای آب در کوه‌های پامیر و واخان در مرزهای شمالی افغانستان با تاجیکستان و ازبکستان است، دلیلی بود تا مسئولان برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال افغانستان نام "موجهای آمو" را برای تیم منتخب زون شمال شرق انتخاب کنند.

مسوولان این مسابقات، ۱۸ بازیکن این تیم را از بین صدها اشتراک کننده در امتحانات سه گانه (فیزیک، تکنیک و روان‌شناسی) انتخاب کردند تا موجهای آمو تیمی قدرتمند باشد و در برابر حریفان خود، حرفی برای گفتن داشته باشد.

رود آمو که نام سابق آن نامی یونانی (اکسوس) است، از ارتفاع ۴۰۰۰ متری کوه‌های پامیر سرچشمه گرفته و به دریاچه آرال می ریزد.

تیم منتخب موج‌های آمو متشکل از بازیکنانی از ولایت های تخار،‌ کندز، بدخشان و بغلان می باشد که از یک ماه پیش تمرینات آماده گی خود را در ولایت تخار داشته اند.

این زون پیش از این هم در بین تیم‌های درجه دوم افغانستان بوده و هر از گاهی توانسته بازی‌های درخشانی از خود به نمایش گذاشته است.

کیانوش خاوری،‌ مسعود و حمیدالله عثمانی خیل، از بازیکنانی است که موج‌های آمو برای درخشش به توانایی های آنها چشم دوخته است.

مسعود می گوید که برگزاری این مسابقات عالی است و یک فوتبالیست افغان آرزو دارد تا لیگ سراسری کشور راه اندازی شود تا با درخشش در آن به درجه های بلندتر فوتبال راه پیدا کند.

او امیدوار است تا در این مسابقات با فوتبال دیگر مناطق افغانستان نیز آشنا شده و از تجارب آنها در پیشرفت ورزش منطقه خودش استفاده کند.

منوری مربی این تیم راه اندازی این لیگ را برای ایجاد هبستگی، تشویق و استعداد یابی جوانان مفید می داند. او می گوید: این تیم از بازیکنان ولایات شمال شرق افغانستان از سوی مربیان و داوران انتخاب شده اند و مدت ده روز می شود این تیم در اختیار او قرار گرفته است.

در حالیکه او این مدت را برای آشنایی با بازیکنان کم دانست اما گفت که این تیم می تواند در این مسابقات نتایج خوبی را کسب کند.

این تیم در گروه دوم (B) در کنار تیم‌هایی مانند عقاب‌های هندوکش و طوفان هریرود قرار دارد.

سرمربی تیم: محمد طاهر منوری

سال تولد: ۱۹۷۹

محل تولد: ولایت تخار

سابقه بازی:

۱۹۹۱ الی ۱۹۹۳ تیم معارف تخار

۱۹۹۳ الی ۲۰۱۱ تیم شیوا

۲۰۰۱ الی ۲۰۱۱ تیم منتخب ولایت تخار

سابقه مربی گری:

دارای لیسانس درجه C کنفدراسیون فوتبال آسیا

۲۰۰۴ الی ۲۰۱۱ تیم شیوا

۲۰۰۶ الی ۲۰۱۲ تیم متخب ولایت تخار

کمک مربی: ذبیح الله دقیق

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.