وکلای زندانیان بگرام آمریکا را متهم به نقض حقوق بشر کردند

به روز شده:  14:48 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

تینا فوستر: "ما می‌دانیم که صدها نفر در زندان‌های آمریکا شکنجه شدند و این را هم می‌دانیم که کسانی در زندان بگرام به دلیل این شکنجه‌ها جان خود را از دست دادند."

وکلای زندانیان بازداشتگاه بگرام در شمال کابل، آمریکا را متهم به نقض حقوق بشر کرده و گفته اند که در یک دهه گذشته افراد زیادی در این بازداشتگاه شکنجه شده‌اند.

این وکلا که از مسئولان "شبکه جهانی عدالت" هستند، روز جمعه (۳۱ سنبله/شهریور) به خبرنگاران در کابل گفتند که آمریکا یکی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در جهان است.

به گفته آنها، برخی از بازداشتی ها در این بازداشتگاه در اثر شکنجه جان خود را از دست داده اند و وکلای مدافع در شش سال گذشته اجازه ملاقات با زندانیان را نداشته اند.

اعضای این شبکه جهانی که مقر آن در نیویورک است، برای دست‌رسی زندانیان به عدالت فعالیت می‌کنند.

دولت آمریکا به نقض حقوق بشر در افغانستان متهم شد

وکلای مدافع زندانیان بگرام، دولت آمریکا را به نقض حقوق بشر متهم کرده اند. آنها می گویند در یک دهه گذشته، افراد زیادی بدست نیروهای آمریکایی بازداشت و شکنجه شده اند، و بعضی هم جانشان را از دست داده اند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مسئولان این شبکه گفته‌اند که دولت افغانستان با گرفتن مسئولیت بازداشتگاه بگرام، حاکمیت ملی خود را ثابت کرد و توانست که یکی از زندانهای "غیرقانونی" آمریکا در این کشور را مسدود کند.

تینا فوستر، مسئول این شبکه گفت: "می‌خواهم از حکومت حامد کرزی قدردانی کنم، به دلیل حفظ حاکمیت ملی افغانستان و از این که تعهد کرده کسانی که در این زندان به سر می‌برند، بر اساس قانون اساسی افغانستان از دست‌رسی به عدالت برخوردار خواهند شد."

او از دولت آمریکا انتقاد کرد و گفت که در یک دهه گذشته زمینه دست‌رسی به عدالت را برای زندانیان در این زندان فراهم نکرده بود.

خانم فوستر گفت که بازداشتی‌های بازداشتگاه بگرام "شکنجه می‌شدند" و مسئولان آن "حقوق بشر را زیر پا می‌گذاشتند."

خانم فوستر گفت که به عنوان یک شهروند آمریکا "شرمنده" است که کشورش "بزرگترین ناقض حقوق بشر در جهان" است.

او افزود: "ما می‌دانیم که صدها نفر در زندان‌های آمریکا شکنجه شدند و این را هم می‌دانیم که کسانی در زندان بگرام به دلیل این شکنجه‌ها جان خود را از دست دادند. ما کاملاً باور داریم که حکومت آمریکا و سیاست‌هایش حقوق بسیاری از مردم را نقض کرده است."

خانم فوستر گفت که بسیاری از افراد بدون شواهد و مدارک از سوی آمریکایی‌ها بازداشت و در بازداشتگاه بگرام زندانی شدند.

در این همین حال رمزی قاسم، استاد دانشگاه نیویورک و وکیل یکی از شهروندان خارجی در بازداشتگاه بگرام در این کنفرانس خبری گفت که آمریکا بیش از ۵۰ شهروند خارجی را در بیرون از افغانستان بازداشت و در این زندان، به گفته او "غیرقانونی"، نگهداری می‌کند.

آقای قاسم گفت که در مورد این زندانیان خارجی با دولت افغانستان گفتگو کرده و مقام‌های افغان وعده کرده‌اند که برای همه زندانیان داخلی و خارجی در زندان بگرام زمینه دست‌رسی به عدالت را فراهم می‌کنند.

بی‌بی‌سی تلاش کرد که واکنش نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان به اظهارات مسئولان شبکه جهانی عدالت را به دست آورد، اما موفق نشد.

در بازداشتگاه بگرام ـ که اخیرا به "زندان پروان" تغییر نام داد ـ بیش از سه هزار و ۷۰۰ تن به اتهام فعالیت‌های تروریستی و داشتن رابطه با گروه‌های طالبان و القاعده نگهداری می‌شوند.

اخیرا مسئولیت نگهداری از ۳۰۸۵ بازداشتی به نهادهای دولتی افغانستان واگذار شد، اما مسئولیت نگهداری از ۶۰۰ افغان و ۵۰ خارجی هنوز هم با آمریکایی‌ها است.

دولت افغانستان تاکید دارد که مسئولیت نگهداری از این افراد هم به نهادهای دولتی افغانستان واگذار شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.