سربازان اعزامی اوباما، افغانستان را ترک کردند

به روز شده:  12:09 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

۳۳ هزار سرباز آمریکایی به خانه برگشتند

آخرین گروه از ۳۳ هزار سرباز آمریکایی که بیش از سه سال پیش در افغانستان مستقر شده بودند، این کشور را ترک کردند. حدود ۷۰ هزار سرباز آمریکایی همچنان در افغانستانند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

آخرین سربازان گروه ۳۳ هزار نفری ارتش آمریکا که سه سال پیش براساس استراتژی جدید باراک اوباما، به افغانستان اعزام شده بودند، این کشور را ترک کردند.

این سربازان به هدف عقب زدن گروه طالبان و فراهم کردن فرصت برای نیروهای امنیتی افغانستان برای به دست گرفتن کنترل وضعیت امنیتی به افغانستان فرستاده شده بودند.

۶۸ هزار نظامی دیگر آمریکا همچنان در افغانستان خواهند ماند.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای خروج آخرین دسته از ۳۳ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد و آن را رویدادی مهم خواند.

شصت و هزار نظامی دیگر آمریکایی در افغانستن حضور خواهند داشت

او تاکید کرد که حضور این نیروها در افغانستان هم برای عقب زدن طالبان و هم برای ضربه زدن به متحد آن، گروه القاعده، موفقیت آمیز بوده است.

آقای پانه‌تا در بیانیه خود گفته است: "این نیروها به اهداف خود برای تضعیف طالبان در میدان‌های نبرد و افزایش کمیت و توانایی نیروهای امنیتی افغانستان رسیده‌اند."

او افزوده است: "این پیشرفت به ما و همکاران ما در آیساف این امکان را فراهم کرد که روند انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان را آغاز کنیم که به زودی به همه ولایات افغانستان توسعه خواهد یافت و ۷۵ درصد جمعیت این کشور را تحت پوشش خواهد گرفت."

روند واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای بین‌المللی به نیروهای داخلی افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی به پایان خواهد رسید.

شمار نیروهای آمریکایی سال گذشته تا ۱۰۱ هزار تن رسید، اما در ماههای اخیر شمار آنها رو به کاهش بوده است.

تلفات حملات سبز علیه آبی در پنج سال گذشته

سال ۲۰۰۷: ۲ حمله، ۲ کشته

سال ۲۰۰۸: ۲ حمله، ۲ کشته

سال ۲۰۰۹: ۶ حمله، ۱۰ کشته

سال ۲۰۱۰: ۶ حمله، ۲۰ کشته

سال ۲۰۱۱: ۲۱ حمله، ۳۵ کشته

سال ۲۰۱۲: ۳۶ حمله، ۵۱ کشته

منبع: نیروهای بین المللی یاری امینت (ایساف)

از آغاز سال جاری میلادی تا حال ۵۱ سرباز خارجی در افغانستان در حملاتی که "سبز علیه آبی" خوانده می‌شود، توسط افرادی که اونیفورم نیروهای امنیتی افغانستان را به تن داشته اند و یا هم رسما عضو این نیروها بوده اند، کشته شده اند.

آقای پانه‌تا این حملات را "نفس‌های آخر" گروه طالبان خواند، اما دیگر مقام‌های ارتش آمریکا نسبت به اثرات این حملات بر نیروهای خود هشدار داده‌اند.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد ارتش آمریکا این حملات را "تهدیدی بسیار جدی" خوانده که باید با آن مبارزه شود. او گفته که "چیزی باید تغییر کند".

سه شنبه گذشته نیروهای ناتو از محدود شدن عملیات مشترک نظامی با نیروهای افغان خبر دادند و گفت که تنها عملیات‌های مشترک در مقیاس بزرگ اجرا خواهد شد، اما عملیات‌های کوچک و از جمله ماموریت‌های گشتزنی مشترک یک به یک بررسی خواهد شد.

ناتو این تصمیم را "موقتی" و برنامه‌ای برای کاهش "آسیب‌پذیری" نیروهای خود در افغانستان خوانده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.