فروش مطبوعات پاکستانی در بازارهای افغانستان ممنوع شد

به روز شده:  09:31 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391

روزنامه های پاکستانی به سه زبان انگلیسی، اردو و پشتو در مناطق شرقی افغانستان منتشر می شوند

حکومت افغانستان در یک اقدام تازه پخش و فروش روزنامه‌های چاپ پاکستان را ممنوع اعلام کرده است.

وزارت داخله/کشور افغانستان با انتشار اعلامیه ای روزنامه‎های پاکستانی را "منبع تبلیغات" گروه طالبان توصیف کرده و گفته که رسانه های چاپی پاکستان بر ضد منافع افغانها تبلیغات می کنند.

وزارت دخله افغانستان می گوید روزنامه های پاکستانی از سوی گروه های خاص وابسته به گروه های مسلح مخالف دولت به ویژه طالبان در میان مردم پخش و توزیع می شوند.

در سالهای اخیر شمار زیادی از روزنامه های چاپ پاکستان همه روزه از مرز تورخم وارد افغانستان شده و در ولایتهای شرقی ننگرهار، لغمان و کنر توزیع می شوند.

وزارت داخله افغانستان می گوید اخیرا این روزنامه ها به نشر و پخش مطالبی که "ضد منافع مردم افغانستان" خوانده شده اقدام کرده اند.

موضوع ملی

"من فکر می کنم که این یک موضوع ملی است. اگر این تصمیم مشترکاً با وزارت اطلاعات و فرهنگ و شورای عالی رسانه ها اتخاذ شود، در رابطه به منافع ملی و تمامیت ارضی افغانستان یک گام نیک خواهد بود. ما هم اخیرا گزارهای دریافت کرده ایم که روزنامه های پاکستانی در داخل افغانستان مردم را به علیه حکومت تحریک می کنند و غیرحرفه ای عمل می کنند. از این رو ما هم بخاطر تامین ثبات و امنیت در افغانستان تا حدی از این اقدام حمایت می‌کنیم"

ضیا بومیا

برخی از نهادهای دفاع از رسانه ها نیز از این اقدام دولت افغانستان حمایت کرده اند.

ضیا بومیا، رئیس سازمان روزنامه نگاران آزاد جنوب آسیا ـ سفما ـ در کابل گفته که هر چند با شیوه اجرای تصمیم وزارت داخله موافق نیست، اما از ممنوعیت پخش و توزیع رسانه های چاپی کشور همسایه حمایت می‌کند.

او می گوید روزنامه های پاکستانی تلاش دارند تا مردم را علیه حکومت افغانستان تحریک کنند.

آقای بومیا گفت: "من فکر می کنم که این یک موضوع ملی است. اگر این تصمیم مشترکا با وزارت اطلاعات و فرهنگ و شورای عالی رسانه ها اتخاذ شود، در رابطه به منافع ملی و تمامیت ارضی افغانستان یک گام نیک خواهد بود."

او افزود: "ما هم اخیرا گزارشهایی دریافت کرده ایم که روزنامه های پاکستانی در داخل افغانستان مردم را به علیه حکومت تحریک می کنند و غیرحرفه ای عمل می کنند. از این رو ما هم بخاطر تامین ثبات و امنیت در افغانستان تا حدی از این اقدام حمایت می‌کنیم."

در پی بالا گرفتن شکایت ها از سوی مردم در ولایتهای شرقی افغانستان، وزارت داخله این کشور پخش روزنامه های پاکستانی را ممنوع کرده است.

وزارت داخله به بخش های امنیتی در ولایات ننگرهار، کنر و لغمان دستور داده تا مانع ورود روزنامه های پاکستانی شوند.

مسایل مرزی

"روزنامه های پاکستانی به مسایل مرزی میان افغانستان و پاکستان بیشتر می پردازند. واقعیت این است که پاکستان به مناطق مرزی افغانستان راکت شلیک می کند، اما در روزنامه های پاکستان گزارش می شود که از خاک افغانستان به مناطق مرزی پاکستان راکت شلیک شده است."

احمد عثمان

ساکنان شهر جلال آباد به بی‌بی‎سی گفته‌اند که روزانه بیش از پانزده روزنامه پاکستانی به زبان های پشتو، اردو و انگلیسی در این شهر به فروش می‌رسند.

شهروندان جلال آباد نیز می پذیرند که مطالب روزنامه های پاکستانی در مورد افغانستان به قول آنهایی که با بی‌بی‌سی صحبت کرده اند، "کاملا غرض آلود و تبلیغاتی" است.

احمد عثمان، یکی از ساکنان جلال آباد، که روزانه چندین روزنامه به زبان اردو را مطالعه می کند، به بی بی سی گفت: "روزنامه های پاکستانی به مسایل مرزی میان افغانستان و پاکستان بیشتر می پردازند."

آقای عثمان افزود: "واقعیت این است که پاکستان به مناطق مرزی افغانستان راکت شلیک می کند، اما در روزنامه های پاکستان گزارش می شود که از خاک افغانستان به مناطق مرزی پاکستان راکت شلیک شده است."

او همچنین گفت: "در مورد حوادث امنیتی که در آن یک یا دو مامور امنیتی افغانستان کشته شده باشند، روزنامه های پاکستان گزارش می کنند که ۲۰ مامور امنیتی افغان کشته شده اند. حالا مردم پی برده اند که چنین گزارشهایی در روزنامه های پاکستانی حقیقت ندارند."

اما سوال مهم این است که چرا مردم در ولایات شرقی افغانستان به روزنامه های پاکستانی علاقه دارند؟

یکی دیگر از ساکنان جلال آباد می گوید که هرچند حالا به گزارش های روزنامه های پاکستان در مورد افغانستان باور ندارد، اما او بیشتر به مسایل ورزشی، بهداشت و گزارشهای جهانی علاقه دارد و روزنامه های پاکستانی به این مسایل بیشتر می پردازند.

افرادی که در ولایت های شرقی افغانستان روزنامه های پاکستان را می خوانند، می گویند یکی دیگر از دلایل علاقه‌مندی آنها به روزنامه های پاکستانی این است که رسانه‌های چاپی افغانستان مطالب جالبی که توجه آنها را جلب کنند، ندارند.

مطالب روزنامه های پاکستانی در مورد افغانستان به قول آنهایی که با بی‌بی‌سی صحبت کرده اند، "کاملا غرض آلود و تبلیغاتی" است

روزنامه های پاکستانی که وارد افغانستان می شوند، هر کدام در ده تا پانزده صفحه چاپ می شوند، اما اکثر رسانه‌های چاپی افغانستان معمولاً تنها چهار صفحه و عمدتا سیاه و سفید هستند.

از برگهای روزنامه های کهنه پاکستانی در مغازه ها و خوراکی‌فروشی‌های افغانستان نیز به طور گسترده استفاده می شود.

اکثر فروشندگان نانوایی ها و دکان های شیرینی فروشی در شهر کابل و ولایتهای مختلف افغانستان جنس فروخته شده را با برگهای روزنامه های پاکستانی می پیچند و به خریداران می دهند.

با این حال، برخی ها به باور هستند که اگر هدف پاکستان از تغییر ذهنیت در میان افغانستان باشد، با استفاده از برگهای کهنه روزنامه های، که همه روزه از طریق دکانها و نانوایی ها به هزاران خانه راه پیدا می کنند، می تواند به هدف خود برسد.

کارشناسان می گویند حالا که وزارت داخله افغانستان پخش روزنامه های پاکستان را ممنوع کرده، باید در مورد توزیع روزنامه های پاکستانی از طریق نانواییها، خوراکی‌فروشی‌ها و دیگر مغازه‌ها هم تصمیمی بگیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.