استقبال هراتی‌ها از 'ساربانان افغان در استرالیا'

به روز شده:  09:22 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391

فهیم هاشمی، سازنده فیلم در مورد اهمیت کارنامه افغانان در ساختن استرالیا می‌گوید: "افغان‌ها کارهای مهمی در استرالیا انجام داده‌اند. مثلا نخستین خط آهن با زحمات افغان‌ها ساخته شده است"

فیلم مستند "ساربانان افغان در استرالیا" برای نخستین بار در هرات به نمایش گذاشته شد.

این فیلم سرگذشت شترسواران افغان را که حدود ۱۵۰ سال پیش توسط انگلیسی‌ها از افغانستان به استرالیا برده شده‌اند به تصویر کشیده است.

این فیلم به کوشش فهیم هاشمی فیلمساز افغان مقیم استرالیا ساخته شده است.

فیلم روایتی است از سرگذشت افغانانی که ۱۵۲ سال پیش روند انتقال آنان به استرالیا آغاز شده بود: سه هزار افغان همراه با هشت هزار شتر.

داستان ساربانان افغان بر اساس مدارک و نوشته‌های باقی مانده، عکس‌ها و تصویرهای قدیمی و گفتگوهای انجام شده با بازماندگان شترسواران افغان روایت می‌شود.

گویا درک انگلیسی‌ها از کارآیی شتر‌ها در دشت‌های سوزان استرالیا سبب شد تا آنان این حیوانات را به عنوان ماشین‌های موثر به قاره ناشناخته و دور تحفه ببرند.

به روایت این فیلم، افغان‌ها یک و نیم قرن پیش با کار طاقت‌فرسا، در ساختن استرالیای مدرن نقش مهمی بازی کرده‌اند ـ نقشی که با گذشت زمان به فراموشی سپرده شده است.

فهیم هاشمی، که این فیلم را در چهار سال ساخته از اهمیت کارنامه افغانان در ساختن استرالیا می‌گوید: "افغان‌ها کارهای مهمی در استرالیا انجام داده‌اند. مثلا نخستین خط آهن با زحمات افغان‌ها ساخته شده است".

او افزود: "افغان‌ها در ایجاد تاسیسات تلگراف، که برای اولین بار استرالیا را با بریتانیا وصل می‌کرد نقشی مهم داشتند. مهم‌تر اینکه افغان‌ها نخستین مسلمانهایی بودند که به استرالیا رسیدند."

به روایت فیلم "ساربانان افغان در استرالیا"، افغانهای ساربان در حفظ عادات و مذهبشان کوشا بودند. آنان اجازه نداشته‌اند زنانشان را با خود ببرند و برخی از آنان با زنانی از مردم بومی استرالیا ازدواج کردند. اکنون فرزندان آنان خود را مسلمان و افغان می‌دانند.

یک شهروند استرالیایی در سال ۱۹۸۷ کتابی در مورد افغانان ساربان نوشته بود، اما کار دیگری در این زمینه صورت نگرفته است.

فیلم افغانان ساربان در استرالیا در مراسمی که به مناسبت نخستین نمایش آن در شهر هرات برگزار شد، از سوی مخاطبان به گرمی استقبال شد.

نذیر‌‌ رها، رئیس انجمن روشنفکران جوان افغانستان این فیلم را بخشی از هویت افغان‌ها ‌خواند.

آقای‌‌ رها می‌گوید: "برای انسان امروز افغانستان که بخش‌های مختلفی از هویت گذشته‌اش در ابهام قرار داد، به باور من این آغازی است برای هویت‌یابی، برای باز‌شناسی تاریخ گذشته و روایت بی‌طرفانه تاریخ که هویت این سرزمین بوده است."

فیلم ساربانان افغان در استرالیا در نخستین نمایش در هرات به گرمی از سوی مخاطبان استقبال شد.

در نظر است که این فیلم به زودی در کابل، پایتخت، و پس از آن در شهر‌های مختلف استرالیا به نمایش گذاشته شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.