روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۲ میزان

به روز شده:  06:42 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391

ادامه آنچه که موشک‎پرانی ارتش پاکستان به مناطق شرقی افغانستان خوانده شده و اظهارات اخیر عبدالرب‎رسول سیاف، در محور مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‎های چاپ امروز کابل قرار دارد.

روزنامه باور نوشته است که پس از آغاز به کار وزیران جدید دفاع و داخله/کشور افغانستان، حملات موشکی به ولایت شرقی کنر از سوی ارتش پاکستان افزایش یافته است. به نوشته این روزنامه، مقام‌های محلی در کنر گفته‌اند که تنها دیروز (شنبه) نزدیک به ۱۷۰ موشک به این ولایت شلیک شده است.

پنجشنبه گذشته زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل از موشک‎پرانی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان شکایت کرد و خواستار پایان فوری این موشک‎پرانی‎ها شد، اما مقام‌های پاکستان شلیک موشک به افغانستان را رد کرده‌اند.

باور افزوده است که دولت افغانستان در حالی از ادامه این موشک‎پرانی‎ها به سازمان ملل شکایت کرده که ده‌ها تن به اثر اصابت این موشک‎ها جان باخته، ده‌ها نفر دیگر زخمی شده و صدها خانواده آواره شده‎اند. به نوشته این روزنامه، بیشتر موشک‎های شلیک شده به منطقه مرزی دانگام فرود آمده است.

روزنامه محور در مطلبی نوشته است که حکومت افغانستان در ماه‌های گذشته به شدت تحت فشار مردم و شورای ملی قرار داشت تا مساله حملات موشکی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کند.

این روزنامه تلاش‌های وزارت در این زمینه را "ناکام" دانسته و تاکید کرده است که مجلس نمایندگان باید مسئولان دیپلماسی ناموفق کشور را در ارتباط با سوال‌هایی که در مورد "حاکمیت ملی" افغانستان در پی شلیک این موشک‌ها به میان آمده، مورد بازپرسی قرار دهد.

روزنامه چراغ حکومت افغانستان را متهم به سکوت در برابر موشک‎پرانی پاکستان کرده و نوشته است که "عناصر پاکستانی" در حکومت نفوذ کرده و آنها می‎توانند حکومت را مجبور کنند که در برابر آنچه که روزنامه "تجاوز پاکستان" خوانده، سکوت کند.

این روزنامه در ادامه سرمقاله خود انتقاد کرده است که حکومت کسانی را که خواستار حل مساله مرزی با پاکستان هستند، متهم به "بیگانه‎پرستی" می‎کند، ولی زمانی که "تجاوز علنی پاکستان" را روزمره تماشا می‎کند، ترجیح می‎دهد سکوت کند.

هشت صبح اظهارات اخیر عبدالرب‎رسول سیاف، عضو مجلس و از رهبران جهادی در نشست بزرگداشت از هفته صلح و وحدت ملی در کابل را بررسی کرده و تاکید کرده است که حامد کرزی رئیس‌جمهوری و تمام ارکان حکومت باید از سخنان او در مورد سرکوب طالبان و حرام بودن حملات انتحاری حمایت کنند.

آقای سیاف دیروز (شنبه) در این همایش گفت که طالبان به دلیل این که تن به مصالحه نمی‎دهند، براساس دستورهای اسلامی باید سرکوب شوند تا حاضر به مصالحه شوند. او تاکید کرد که طالبان طرح دعوت مصالحه با این گروه از "موضع ضعیف" نتیجه‎ای در پی نخواهد داشت.

هشت صبح افزوده است که محمدکریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری به صراحت از این اظهارات آقای سیاف حمایت کرده و محمدقسیم فهیم، معاون دوم رئیس‌جمهوری هم با تاکید بر این که بر طالبان فشار آورده شود تا تن به مذاکره دهند، به نحوی از سخنان او حمایت کرده است.

نویسنده همچنین تاکید کرده است که در کنار حفظ فشارهای نظامی بر طالبان، باید شورای علما هم مانند آقای سیاف ترور افراد، بمبگذاری انتحاری و جنگ طالبان را محکوم کنند. به نظر هشت صبح، این امر منجر به تقویت مواضع دولت در برابر طالبان می‎شود.

ماندگار تغییر والیان ده ولایت را "آغاز مهره‎چینی برای انتخابات ریاست‌جمهوری" سال ۱۳۹۳ دانسته و نوشته است که عزل و نصب‎های اخیر این "نگرانی" را به میان آورده که آقای کرزی از همین حالا دست به چیدن "مهره‎های همسو با خود" یازیده است.

هر چند تغییر این والی‎ها از سوی حکومت کاری در راستای تحقق وعده‎های آقای کرزی برای مبارزه با فساد و انجام اصلاحات عنوان شده، اما ماندگار مبارزه با فساد و اصلاحات را "شعارهای دهن‎پرکن" خوانده و نوشته است که اقدامات انجام شده در این زمینه "عوام‌فریبانه" است.

روزنامه سخن جدید در مطلب اصلی خود نوشته است که آیت‎الله آصف محسنی، رئیس شورای علمای شیعه افغانستان در همایش اعضای این شورا از دولت انتقاد کرده که برای تحقق خواست‎های شیعه‎ها کار عملی انجام نداده و "دولت فکر نکند که ما متوجه نیستیم و نمی‌فهمیم، بلکه می‌فهمیم و متوجه هستیم".

به نوشته سخن جدید، آقای محسنی از احزاب سیاسی شیعه در افغانستان هم انتقاد کرده که نتوانسته‎اند با هم متحد شوند. او افزوده است که اگر آنها نمی‎توانند یک حزب قدرتمند تشکیل دهند، دست‎کم در چهارچوب یک ائتلاف فعالیت کنند تا بر آن حساب شود و بتواند منافع مردم را تامین کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.