معاون پیشین دادستانی کل افغانستان جریمه نقدی شد

به روز شده:  11:37 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

دادگاه آقای فقیریار را مجرم و ادعایش را "کذب" دانست

دادگاهی در افغانستان ادعای معاون پیشین دادستانی کل علیه مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری را "کذب" دانسته او را جریمه نقدی کرده است.

فضل‌احمد فقیریار، دو سال پیش ادعا کرده کرده بود که رنگین دادفر اسپنتا ۵۰۰ هزار دلار افغانستان را که به حساب یک شرکت حمل و نقل خارجی واریز شده بود، نتوانسته به دولت بازگرداند.

معاون پیشین دادستانی کل که حالا بازنشسته شده، در جلسه روز دوشنبه (۳ میزان/مهر) دادگاه با چهره‌ای گرفته نشسته بود و از مشاجره‌ای که با وکیل آقای اسپنتا داشته، خسته به نظر می‌رسید.

او مدعی بود که این شرکت خارجی با امضای قرارداد انتقال حاجیان افغان به عربستان سعودی در سال ۱۳۸۶ خورشیدی، ۵۰۰ دلار گرفته بود، اما زمانی که این قرارداد لغو شد، آقای اسپنتا تعهد کرد که این پول را باز می‌گرداند، اما این کار را انجام نداد.

در مقابل، احمدفرید عرب‌زی وکیل مشاور امنیت ملی حامد کرزی گفت: "آقای فقیریار با رسانه‌ای کردن قضیه‌ای که اصلا به آقای اسپنتا ربطی ندارد، پای او را به یک قضیه فساد مالی باز کرده است."

آقای فقیریار می‎گوید دولت برای بازگرداندن این پول هیاتی را به ریاست آقای اسپنتا، که در آن زمان وزیر خارجه بود، تشکیل داد.

مشاور امنیت ملی حامد کرزی در پی مصاحبه معاون پیشین دادستانی با رسانه‌های داخلی و خارجی در این مورد، رسما شکایت کرد

مشاور امنیت ملی حامد کرزی در پی مصاحبه معاون پیشین دادستانی‌کل با رسانه‌های داخلی و خارجی در این مورد، رسما شکایت کرد.

این پرونده دوسال باز بود و آقای فقیریار با قید ضمانت آزاد بود.

آخرین جلسه دادگاه به درخواست معاون پیشین دادستانی کل به صورت علنی و با حضور خبرنگاران برگزار شد، ولی حکم دادگاه ظاهرا قناعت او را فراهم نکرد.

دادگاه آقای فقیریار را مجرم و ادعایش را "کذب" دانست و حکم دادگاه این بود که او بابت این جرم باید ۱۵ هزار افغانی (بیشتر از سیصد دلار) جریمه بپردازد.

هر چند با اعلام این حکم، چهره آقای فقیریار نشان می‌داد که نسبت به زمان شروع جلسه دادگاه راحت‌تر است، اما گفت که از صدور این حکم راضی نیست و خواهان تشکیل دادگاه تجدید نظر شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.