محافظان 'اضافی' برخی از نمایندگان مجلس افغانستان جنجال آفرین شد

به روز شده:  13:56 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391

هر نماینده مجلس حد اقل چهار محافظ مسلح دارند

بالا رفتن شمار محافظان شخصی ۸۰ عضو مجلس افغانستان از حد تعیین شده، انتقادها و نگرانی‌های برخی از دیگر از نمایندگان را برانگیخته است.

وزارت داخله/کشور برای تامین امنیت هر عضو پارلمان چهار محافظ امنیتی تعیین کرده است، اما کمیسیون عدلی و قضایی مجلس می گوید برخی از اعضای مجلس ۳۰ تا ۴۰ محافظ دارند که حقوق آنها از بودجه حکومت پرداخته می‌شود.

محمدیاسین عثمانی، معاون این کمیسیون عدلی و قضایی مجلس، در جلسه روز دوشنبه، ۳ میزان/مهر، نام هشتاد عضو مجلس را که هر کدام بیشتر از چهار محافظ دارند، اعلام کرد.

اعتراض آقای عثمانی این است که نمایندگانی که بیش از حد محافظ دارند، از یک سو هزینه بیشتر از دیگر نمایندگان بابت استخدام محافظان بیشتر مصرف می کنند و از سوی دیگر حضور پرشمار این محافظان باعث "بی‌نظمی" و شلوغی در داخل و اطراف مقر مجلس می‌شود.

در این فهرست بیشتر نامهای کسانی دیده می‌شود که در گذشته از فرماندهان گروه‌های مسلح بوده‌اند و یا در حال حاضر، جزء افراد قدرتمند هستند.

اعلام این فهرست از سوی معاون کمیسیون عدلی و قضایی مجلس، اعتراض برخی اعضا را برانگیخت.

از جمله فوزیه کوفی، نماینده ولایت بدخشان در مجلس، که نام او نیز در فهرست کسانی بود که محافظان اضافی دارند، به معاون کمیسیون عدلی و قضایی پاسخ داد. او گفت: "تهدیدهای امنیتی" که علیه او وجود دارد، مجوز استخدام دو نفر محافظ امنیتی از وزارت داخله گرفته و موضوع هیچ گونه فساد مالی در میان نیست.

اما سایر نمایندگان با کوبیدن بر روی میزهای خود به این اظهارات او پاسخ دادند.

فوزیه کوفی گفت که به دلایل امنیتی لازم است محافظان امنیتی با نمایندگان باشند

در گذشته انتقادهایی وجود داشته است مبنی بر این که گشت و گذار افراد قدرتمندی که با خود محافظ مسلح دارند، باعث بدن شدن خیابانها و بند آمدن ترافیک شهر می شود.

در مواردی گزارش هایی هم وجود داشته که محافظان مسلح برخی از نمایندگان در خیابانها تیراندازی کرده اند و افرادی را زخمی کرده اند.

یکی از انتقادها علیه افراد قدرتمند و از جمله نمایندگان مجلس استفاده از خودروهای شیشه دودی و بدون پلیت (پلاک) بوده که به گفته منتقدان، گشت و گذار این گونه خودروها زمینه را برای سوء استفاده تبهکاران برای استفاده از این گونه خودروها فراهم می کنند.

وزارت داخله چند بار با ارسال نامه‌های خبری به رسانه‌ها از اقدامات عملی برای جلوگیری از چنین خودسری‌هایی خبر داده، اما با وجود این اقدامات، این مشکل هنوز پا بر جا است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.