مجلس افغانستان قانون تشکیلات کمیسیون انتخابات را تصویب کرد

به روز شده:  16:07 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

یک ماده در این قانون در خصوص حضور یا عدم حضور دو عضو خارجی در کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی، در مجلس جنجال برانگیز شده بود

مجلس نمایندگان افغانستان قانون تشکیلات و صلاحیت های کمیسیون مستقل انتخابات را تصویب کرد.

یک ماده در این قانون در خصوص حضور یا عدم حضور دو عضو خارجی در کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی، در مجلس جنجال برانگیز شده بود.

مخالفان حضور افراد خارجی در این کمیسیون به این نظر بودند که عضویت خارجی در آن "ناقض حاکمیت ملی و قانون اساسی" است، اما موافقان آن تاکید داشتند که اگر پای سازمان ملل در بین نباشد، کل ساختار نهادهای انتخاباتی "طرفدار حکومت" می شود.

سرانجام بیشتر نمایندگان در جلسه روز دوشنبه، ۳ میزان مجلس به تایید حضور دو عضو بین‎المللی این کمیسیون رای دادند و راه برای تصویب این قانون باز شد.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، نهاد مستقلی است که وظیفه آن تنها رسیدگی به شکایت های انتخاباتی است.

تایید صحت و سقم آرای ریخته شده به صندوق‌های رایگیری هم از صلاحیت های این کمیسیون است.

بر اساس قانون جدید، این کمیسیون پنج عضو داخلی دارد که از سوی رئیس جمهوری منصوب می شوند و دو عضو "موقت" بین‌المللی دارد که از سوی سازمان ملل معرفی می‌شوند و عضویت آنها باید به تایید رئیس جمهوری هم برسد.

این کمیسیون در گذشته تنها پنج عضو داشت که سه عضو آن داخلی و دو عضو دیگر آن خارجی بودند.

بخش اعظم قانون مورد نظر به ساختار و اختیارات کمیسیون مستقل انتخابات اختصاص یافته که نهاد مسئول برگزاری انتخابات است.

این کمیسیون ۹ عضو دارند که همه از سوی رئیس جمهوری منصوب می شوند.

هر چند برخی از نمایندگان و مخالفان سیاسی حکومت همواره بر این تاکید کرده اند که اعضای کمیسیون نیز مانند وزرا باید از مجلس رای بگیریند، اما مخالفان این نظر معتقدند که طرح این موضوع مخالف مواد قانون اساسی است.

اما در نهایت این موضوع در قانون مصوب روز دوشنبه مجلس طرح نشد.

قانون تشکیلات و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات پنج فصل و ۳۶ ماده دارد و برای اجرایی شدن، باید به تصویب مجلس سنا و تایید رئیس جمهوری هم برسد.

دومین انتخابات مجلس افغانستان، جنجالی شد، شماری از کسانی که به مجلس راه نیافته بودند، کمیسیون انتخابات را متهم به تقلب کرده و نتیجه انتخابات را قبول نداشتند. حامد کرزی برای حل و فصل ماجرا، دادگاه ویژه ای تشکیل داد اما کمیسیون مستقل انتخابات، تشکیل دادگاه ویژه را غیر قانونی خواند.

این تنش ماه ها طول کشید و سبب تاخیر در شروع کار مجلس شد.

براساس قانون اساسی افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات، تنها مرجعی است که صلاحیت تصیمیم گیری نتایج انتخابات را دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.