روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۳ میزان

به روز شده:  07:37 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

تشکیل شورای همکاری گروه‌های سیاسی و تاکید آن بر برگزاری به موقع انتخابات آینده ریاست جمهوری و منع فروش روزنامه‌های پاکستانی در افغانستان، از مهمترین موضوع‌های مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "همه یک طرف، کرزی تنها"، نوشته است که علاوه بر جبهه ملی و ائتلاف ملی، احزاب شامل در حکومت و از جمله افغان ملت، جمعیت اسلامی، حزب اسلامی و حزب وحدت اسلامی به رهبری محمدکریم خلیلی هم عضو شورای همکاری گروه‌های سیاسی هستند.

این روزنامه تاکید کرده است که ایجاد زمینه‌های همکاری میان احزاب و ائتلاف‌های سیاسی در شرایط کنونی بسیار مهم است، به دلیل این که براساس قانون اساسی، انتخابات سوم ریاست جمهوری باید تا سال ۱۳۹۳ برگزار شود و این مساله از اهداف اصلی شورای تازه تشکیل است.

هشت صبح همچنین افزوده است که این شورا از همین حالا باید بر حامد کرزی فشار آورد که انتخابات را در زمان مقرر برگزار کند و این شورا همچنین از نفوذ خود در شورای ملی برای تصویب زودتر قانون انتخابات و قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات استفاده کند.

این روزنامه در ادامه نوشته است که پیش از اینف محمدقسیم فهیم، معاون اول رئیس‌جمهور درباره برگزاری به موقع انتخابات ابراز تردید کرده و این امر نشان‌دهنده آن است که حکومت باور دارد که نمی‌تواند انتخابات را در زمان تعیین شده در قانون اساسی برگزار کند.

ماندگار در سرمقاله خود تاکید کرده است که خواست‌های شورای همکاری گروه‌های سیاسی باید "پذیرفته شود". به نظر این روزنامه انتشار شناسنامه‌های الکترنیک و آغاز سرشماری جمعیت، از مهمترین پیشنهادهای این شورا است که باید جدی گرفته شود.

این روزنامه همچنین معتقد است که تشکیل این شورا که به نظر نویسنده، متشکل از "عمده‌ترین جریان‌های سیاسی کشور است"، در شرایط کنونی می‌تواند مقابله مدنی در برابر دولت را سرعت ببخشد و مردم را برای رفتن به پای صندوق‌های رأی در انتخابات امیدوار کند.

به باور ماندگار، تشکیل این شورا ممکن است پاسخی باشد به تلاش برخی‌ها در درون حکومت "برای برگزار نشدن انتخابات آینده ریاست‌جمهوری". به نظر نویسنده، اظهار نظر در مورد این‌که ممکن است ناامنی باعث شود که انتخابات برگزار نشود، بخشی از همین تلاش‌ها است.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "طالبان ارگ‌نشین شکسته شود"، نوشته است: حالا که هم اپوزیسیون و هم مقام‌های بلندپایه دولت در مورد مصالحه با طالبان "تجدیدنظر" کرده‌اند، حامد کرزی از خطاب کردن طالبان به عنوان "برادر" باید خودداری کند.

به نوشته این روزنامه، برخی افرادی که "تفکر طالبانی" دارند، در ارگ (کاخ ریاست جمهوری) نفوذ کرده‌اند و نمی‌گذارند که رئیس‌جمهوری در برابر طالبان موضع قاطع داشته باشد. آرمان ملی تاکید کرده است که آقای کرزی باید خود را "از این حلقه طالبانی بیرون کند".

نویسنده افزوده است که فعالیت همین افراد در کاخ ریاست‌جمهوری باعث شده که تروریست‌های بازداشت‌شده مجازات نشوند و پس از بازداشت از زندان‌ها آزاد شوند.

آرمان ملی هشدار داده است که اگر آقای کرزی نتواند خودش از "طلسم" این افراد نجات دهد، مشروعیت حکومت او زیر سوال خواهد رفت.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته است که "روزنامه‌های پاکستانی اذهان مردم رامخدوش می‌کنند" و لازم است که دولت افغانستان جلو "خودسری‌های روزنامه‌های بیرونی را بگیرد و نگذارد که با مداخله کشورهای آزمند حاکمیت ملی ما خدشه‌دار شود".

اخیرا دولت افغانستان انتشار و فروش روزنامه‌های پاکستانی را در ولایت‌های شرقی خود ممنوع کرد و اعلام کرد که این روزنامه‌ها به عنوان "منبع تبلیغاتی" طالبان و علیه منافع ملی افغانستان فعالیت می‌کنند. بیش از پانزده روزنامه پاکستانی در این ولایت‌ها به دست مخاطبان می‌رسید.

انیس افزوده است که اخیرا "چند پایگاه خبری مرتبط با گروه طالبان در پاکستان اقدام به چاپ روزنامه‌های ضد دولت افغانستان کرده و در ولایت‌های مرزی نورستان، کنر و ننگرهار پخش می‌شود". به نظر این روزنامه، انتشار این روزنامه‌ها باعث ناراحتی مردم افغانستان شده است.

این روزنامه دولتی در ادامه سرمقاله خود افزوده که واضح است سازمان اطلاعات نظامی پاکستان از گروه طالبان "استفاده ابزاری" می‌کند و برای رسیدن به اهداف خود "در امور افغانستان مداخله" می‌کند و از هر طریق ممکن دست به خرابکاری علیه دولت افغانستان می‌زند.

سروش ملت در مطلب اصلی صفحه نخست خود با اشاره به ادامه اعتراض‌ها به تغییر نام دانشگاه تعلیم و تربیت به دانشگاه برهان‌الدین ربانی، هشدار داده است که "سیاسی کردن دانشگاه‌ها" بحران سیاسی را در کشور افزایش می‌دهد.

به نظر نویسنده، تغییر نام این دانشگاه به دانشگاه برهان‌الدین ربانی "حرکتی سیاسی" تلقی شده و ادامه اعتراض‌ها در واکنش به آن، به مسایل قومی و زبانی در میان دانشجویان این دانشگاه دامن زده است که در شرایط کنونی مناسب نیست.

نویسنده سروش ملت در ادامه هشدار داده است که آنچه که در این دانشگاه می‌گذرد، می‌تواند دامنه‌دار شود و دامنه‌های آن به دانشگاه‌های دیگر هم برسد و آنگاه نسلی را که باید به دور از التهاب‌های سیاسی پرورش یابد، در "کشمکش بی‌حاصل غرق خواهد کرد".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.