دولت: نام دانشگاه 'برهان‌الدین ربانی' را تغییر نمی‌دهیم

به روز شده:  09:39 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391

دولت افغانستان در نخستین سالروز ترور برهان الدین ربانی، دانشگاه تعلیم و تربیه کابل را به نام آقای ربانی مسمی کرد

عظیم نوربخش، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان به بی‌بی‌سی فارسی گفت که اعتراض ده‌ها دانشجوی دانشگاه تعلیم و تربیه کابل به تغییر نام این دانشگاه به "دانشگاه پروفیسور برهان الدین ربانی"، باعث نمی‌شود که نام جدید این دانشگاه تغییر کند.

گروهی از دانشجویان این دانشگاه در اعتصاب چند روزه خود تاکید دارند تا زمانی‌که نام برهان‌الدین ربانی از این دانشگاه برداشته نشود، به کلاس‌های درس حاضر نخواهند شد.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان اما می‌گوید که تصمیم به تغییر نام دانشگاه به فرمان رئیس جمهوری حامد کرزی و با تصویب شورای وزیران صورت گرفته‌ و غیرقابل بازگشت است.

با این حال، دانشجویان معترض این تصمیم دولت را یک حرکت سیاسی می‌دانند و می‌گویند که این کار سبب ایجاد تضادهای قومی و سمتی میان دانشجویان خواهد شد.

برهان الدین ربانی، در دهه نود، رئیس دولت مجاهدین شد. این دولت نتوانست تمامی گروه های جهادی را بر سر تقسیم قدرت راضی کند. سر انجام افغانستان به جنگ داخلی کشیده شد و بخش‌هایی از کابل پایتخت به کل ویران شد.

انتقاد اصلی گروهی از دانشجویان مخالف برهان‌الدین ربانی این است که نمی خواهند در دانشگاهی تحصیل کنند که به نام یکی از چهره‌های شاخص جهادی درگیر در جنگ‌های داخلی افغانستان، مسمی باشد.

هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در کابل می‌گوید که این تصمیم دولت افغانستان جنجالی شده و دانشجویان را دو دسته‌کرده است.

در حالی که دانشجویان معترض برای چندمین روز پیاپی به اعتصاب خود ادامه داده اند، اما عده‌ای از دانشجویان همین دانشگاه به خبرنگار ما گفته‌اند که آنها از این اقدام دولت افغانستان استقبال می‌کنند.

طرفداران آقای ربانی می‌گویند که او تمام عمرش را برای نجات افغانستان از اشغال شوروی سابق و آزادی کشور مایه گذاشت و شایسته است که این دانشگاه به نام او مسمی شود.

برهان الدین ربانی که رئیس شورای عالی صلح هم بود، در حمله انتحاری مردی که خود را حامل پیام صلح از سوی رهبری طالبان معرفی کرده بود، کشته شد.

دانشگاه "پروفیسور برهان‌الدین ربانی" حدود شش هزار دانشجو دارد و در دو دهه گذشته به نام دانشگاه "تعلیم و تربیه" شناخته می‌شد.

دولت افغانستان تصمیم گرفت در نخستین سالروز ترور آقای ربانی، دانشگاه تعلیم و تربیه و یکی از خیابانهای کابل را، به نام برهان الدین ربانی مسمی کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.