روحانی که حکم شلاق دختری را در غزنی صادر کرده بود، بازداشت شد

به روز شده:  10:04 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391

روز گذشته شماری از دانشجویان و فعالان نهاد های مدنی، خواستار، برخورد جدی دولت با عاملان محاکم صحرایی شدند

مجتبی پتنگ، وزیر داخله/ کشور افغانستان گفته است روحانی که حکم شلاق زدن یک دختر ۱۵ ساله را در ولایت غزنی صادر کرده بود باز داشت شده است.

آقای پتنگ که برای توضیح اوضاع امنیتی به مجلس سنا فرا خوانده شده بود، در پاسخ به سوالات اعضای مجلس سنا از بازداشت این روحانی خبر داده است.

نثار حارث عضو مجلس سنای افغانستان به بی بی سی فارسی گفت: "مجلس سنا، وزرای دفاع، داخله و امنیت ملی را فرا خوانده بودند و از آنها در مورد نگرانی های امنیتی سوالاتی داشتند. یکی از سوالات در مورد شلاق خوردن همین دختر بود و آقای پتنگ به اعضای مجلس سنا گفت، ملایی که حکم شلاق زدن این دختر را صادر کرده، بازداشت شده و تحت نظارت است و پلیس بعد از تحقیقات جزئیات را در اختیار همگان قرار خواهد داد."

آقای حارث افزود مقام های امنیتی همچنین گفتند به زودی جزئیات طرح هایی را که برای بهبود امنیت روی دست دارند، نیز در اختیار مجلس سنا قرار خواهند داد و نیروهای امنیتی افغانستان سعی می کنند، تروریسم را در لانه های خودش، نابود کند.

حدود یک‌ماه پیش، شماری از متنفذان و روحانیون محل در ولسوالی موسوم به جاغوری دختری را به اتهام رابطه نا مشروع هشتاد ضربه شلاق زدند و پسری را که به رابطه داشتن با این دختر متهم شده بود، جریمه نقدی کردند.

انتشار این خبر در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، اعتراض های گسترده ای را به دنبال داشت.

مجلس نمایندگان افغانستان نیز در هفته گذشته، این اقدام روحانیون و متنفذان محل را محکوم کرد و به کمیسیون امور دینی و فرهنگی مجلس وظیفه سپردند تا مساله را بررسی کند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با انتشار اعلامیه ای، سن این دختر را ۱۵ سال ذکر کرده و شلاق زدن او توسط روحانیون و متنفذان محلی را، محکمه صحرایی توصیف کرد.

روز گذشته شماری از دانشجویان و فعالان جامعه مدنی در کابل، برای لغو محاکم صحرایی تظاهرات کردند و از دولت افغانستان خواستند، با عاملان چنین محاکمی، برخورد جدی کند.

در سالهای گذشته، گزارشهایی مبنی بر سنگسار و یا هم اعدام های صحرایی تو سط گروه طالبان در برخی از مناطق افغانستان گزارش شده است.

اما شلاق زدن دختری در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی، به این دلیل واکنش های جدی را به دنبال داشت که این اتفاق در محلی رخ داده بود که کاملا امن و تحت تسلط نیروهای دولتی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.