سیما سمر برنده جایزه 'نوبل آلترناتیو' شد

به روز شده:  12:21 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391

سیما سمر: "اهمیت این جایزه بسیار زیاد ‌است و حد اقل برای من اعتراف به کارهای من به عنوان یک شخص و کارهای زنان در کل افغانستان است"

سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برنده جایزه زندگی بهتر یا نوبل آلترناتیو شده است.

این جایزه سالانه برای برجسته ترین چهره ها یا نهاد هایی که در زمینه‌های حمایت از حقوق بشر، بهداشت،حفظ محیط زیست، آموزش و صلح تلاش می کنند، داده می شود و ربطی به جایزه نوبل ندارد.

بنیاد جایزه "زندگی بهتر" روز پنجشنبه (۶ میزان/مهر) نام خانم سمر را به همراه اسامی جنی شارپ آمریکایی که حامی تکنیک‎های انقلاب بدون خشونت است و همچین یک نهاد بریتانیایی که علیه تجارت سلاح مبارزه می‌کند، بعنوان برندگان این جایزه اعلام کرد.

یک بازرگان ترک نیز برنده این جایزه شده است.

هیئت داوران بنیاد جازه زندگی بهتر، گفته‌اند که خانم سمر را برای "پایداری و فداکاری دلیرانه" او در راستای تامین حقوق بشر در افغانستان مستحق این جایزه دانسته است.

سیما سمر سال‌های طولانی و در جریان جنگ‌های سه دهه گذشته، ده‌ها مکتب‌ و درمانگاه‌ را در مناطق روستایی و فقیر مرکز افغانستان ساخته است.

کارهای او به ویژه در زمینه دفاع از حقوق زنان و دختران زبانزد بوده است.

خانم سمر در سال ۱۳۸۰ در اجلاس بن، وزیر امور زنان افغانستان و معاون رئیس جمهوری شد و به دنبال آن بعنوان نخستین رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، برگزیده شد.

خانم سمر پس از آن که برنده این جایزه اعلام شد، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "اهمیت این جایزه بسیار زیاد ‌است و حد اقل برای من، معنی این جایزه اعتراف به کارهای من به عنوان یک شخص و کارهای زنان در کل افغانستان است."

او افزود: "اخبار افغانستان همیشه منفی بوده و اخبار کشتن و زدن و سربریدن بوده، بالاخره یک خبر خوش و مثبت هم باید بیرون شود و این خبر برای شخص من و همه زنان افغانستان مایه افتخار است."

گفتگوی سیماسمر با محجوبه نوروزی را کلیک اینجا بشنوید

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان همچنین گفت که او برای دفاع از حقوق زنان و حقوق بشر همواره با مشکلات سختی مواجه بوده است.

به گفته خانم سمر، در افغانستان بسیاری‌ها باور نداشته‌اند که زنان هم می‌توانند کار کنند، ولی او با قبول هر نوع "خطر" و با اعتقاد به کاری که انجام می‌دهد، به تلاش‌هایش ادامه داده است.

این جایزه یک سند و ۵۰ هزار یورو است که همه ساله دو روز قبل از اهدای جایزه نوبل، در پارلمان سوئد، به برندگان اهدا می شود.

خانم سمر گفت که این پول را در راستای حمایت از کارهای حقوق بشری و بشردوستانه هزینه خواهد کرد.

او پیش از این هم جوایزه متعدد بین‌المللی در زمینه دفاع از حقوق بشر و حقوق زنان به دست آورده و دو بار هم نامزد جایزه نوبل بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.