روزنامه‌های کابل: شنبه، ۸ میزان

به روز شده:  07:28 گرينويچ - شنبه 29 سپتامبر 2012 - 08 مهر 1391

روزنامه‌های کابل پس از دو روز تعطیلی، در آغاز هفته عمدتا به بررسی سخنرانی حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پرداخته‌اند.

آرمان ملی درخواست آقای کرزی از سازمان ملل متحد برای حذف اسامی رهبران گروه طالبان از فهرست سیاه این سازمان را نقد کرده و آن را "بخشش از کیسه خلیقه" خوانده است. به نظر نویسنده، این درخواست نظر مردم افغانستان نیست.

آقای کرزی هفته گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل این موضوع را مطرح کرد. او پیش از این هم چنین تقاضایی را مطرح کرده و آن را در راستای مصالحه با گروه طالبان موثر دانسته بود.

آرمان ملی اما نوشته است که تا حالا طالبان هیچ تمایلی برای مذاکره از خود نشان نداده‌اند و برعکس با اجرای حملات انتحاری و عملیات نظامی، بر موضع خود تاکید کرده‌اند.

نویسنده تاکید کرده است که طالبان از این درخواست آقای کرزی راضی نخواهند شد و به اقدامات مسلحانه ادامه خواهند داد.

این روزنامه بر این باور است که موضوع حذف اسامی رهبران طالبان از فهرست سیاه مساله‌ای نیست که آقای کرزی به تنهایی و براساس "سلیقه خود" در مورد آن تصمیم بگیرد، بلکه او باید با شورای ملی، اپوزیسیون و نهادهای مدنی مشورت کند و خواست‌های قربانیان حملات طالبان را هم در نظر بگیرد.

ماندگار نوشته که جای شگفتی است که هنوز هم آقای کرزی مساله حذف اسامی رهبران طالبان را در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح می‌کند و آن را راهگشای روند صلح در افغانستان می‌داند.

این روزنامه تاکید کرده است که صلح نیاز اساسی مردم افغانستان و آرزوی تک‌تک شهروندان است، اما هنوز شهرها، روستاها و مرزهای کشور از انفجارها، حملات انتحاری و صدور حکم‌های سلیقه‌ای طالبان ایمن نیست و آنها با قانون اساسی از ریشه مخالفند.

به نظر ماندگار، در چنین شرایطی طرح دوستی با طالبان و بخشیدن سران آنها، تنها به این گروه "امتیاز" می‌دهد و باعث افزایش سنگدلی آنها و حامیان آنها (پاکستانی‌ها) خواهد شد.

روزنامه چراغ شانزدهمین سالگرد ورود طالبان به کابل در ششم میزان/مهر ۱۳۷۵ خورشیدی را بررسی کرده و آن را "روزی سیاه" دانسته است. به نظر نویسنده، طالبان با لباس سفید شریعت و شعار پایان دادن به بی‌نظمی وارد شدند، اما وحشت آفریدند و "افراطیت" راه انداختند.

طالبان با حملات نیروهای بین‌المللی به افغانستان در خزان سال ۱۳۸۰ شکست خوردند، راه نجات اما پرسیده است که چرا هنوز هم آنها قدرت دارند و حالا نه تنها سخن از "معامله" با آنها است بلکه مسامحه، مدارا و زاری "رویکرد راهبردی" دولت حامد کرزی در برخورد با آنها شده است.

چراغ در ادامه تاکید کرده است که دولتمردان افغانستان باید جانب مردم را بگیرند، از "سیاست‌های دوگانه" بپرهیزند و دیگر از "بزرگنمایی" طالبان خودداری کنند. نویسنده هشدار داده است که اگر آنها این طور نکنند، در آینده نه تنها ششم میزان بلکه حادثه یازدهم سپتامبر هم تکرار خواهد شد.

روزنامه راه نجات در سرمقاله خود طرح پیمان استراتژیک میان افغانستان و پاکستان را نقد کرده و نوشته است که تحقق این امر بسیار دشوار و اگر ممکن هم باشد، بعید است که در یک سال محقق شود. نویسنده تاکید کرده که قبل از امضای چنین پیمانی باید روابط دو کشور از "حالت جنگی" بیرون شود.

موضوع امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و پاکستان اخیرا در دیدار سه‌جانبه حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان، آصف علی زرداری، رئیس‌جمهوری پاکستان و دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مطرح شد.

به نظر راه نجات، "پاکستان عملا با افغانستان در جنگ است" و به مناطق مرزی افغانستان با قدرت توپخانه‌ای خود حمله می‌کند. این روزنامه دلیل دیگر برای دشواری امضای پیمان دوجانبه را در این دیده که امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان با آمریکا و هند حساسیت پاکستان را برانگیخته است.

این روزنامه به این باور است که افغانستان با امضای این پیمان‌ها به کشور "جامع‌الاضداد" تبدیل شده و تعداد این پیمان‌ها به حدی زیاد شده است که موثریت آنها مورد شک و تردید قرار می‌گیرد. راه نجات افزوده است که بستن تعهد با کشورهای با هم دشمن، مانع عملی شدن این پیمان‌ها و تعهدها می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.