سوال شورای عالی صلح از علما: آیا افغانستان دارالحرب است؟

به روز شده:  12:08 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391
عطاءالله لودین

"اراده ما این است که در آینده نزدیک علمای امت در یک کشور اسلامی جمع شوند بر اساس کتاب‌الله، سنت رسول‌الله و هدایات فقهی و در روشنی نظر ائمه و مجتهدین یک فیصله مورد توافق همه صادر کنند"

شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرده که در مورد جنگ جاری در آن کشور از علمای اسلامی نظرخواهی می کند.

عطاءالله لودین معاون رئیس این شورا روز یکشنبه (۹ میزان/مهر) گفت که قرار است هیئتی از جانب این شورا برای گفتگو با عالمان برخی از کشورهای اسلامی و از جمله عربستان سعودی گفتگو کند.

آقای لودین گفت شورای عالی صلح قصد دارد که در آینده نزدیک اتفاق نظر علمای اسلامی را در مورد جنگ جاری در افغانستان به دست آورد.

او افزود پرسش‌هایی که در اجلاس مورد نظر شورای عالی از علما پرسیده خواهد شد، این ها هستند: "آیا جنگ در افغانستان به عنوان یک کشور اسلامی جواز دارد یا نه؟ آیا افغانستان دارالحرب است یا نه؟"

معاون شورای عالی صلح گفت: "اراده ما این است که در آینده نزدیک علمای امت در یک کشور اسلامی جمع شوند و بر اساس کتاب‌الله، سنت رسول‌الله و هدایات فقهی و در روشنی نظر ائمه و مجتهدین یک فیصله مورد توافق همه صادر کنند."

آقای لودین تاکید کرد که جنگ جاری در افغانستان به عنوان کشوری که ۹۹ درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، تقدسی ندارد که مردم را قانع کند.

این نخستین بار است که شورای عالی صلح افغانستان تصمیم به ارجاع مساله جنگ و صلح افغانستان به علمای اسلامی گرفته است.

پیش از این هم شماری از علمای افغان از ناجایز بودن جنگ جاری و سرکوب شورشیان سخن گفته اند و از جمله عبدالرب رسول سیاف رهبر جهادی و عضو مجلس نمایندگان اخیرا بر این موضوع به طور مکرر تاکید کرده است.

عبدالرب رسول سیاف

پیش از این عبدالرب رسول سیاف خواستار مجازات بمبگذاران انتحاری در ملاء عام شده است

آقای سیاف گفته است که بمبگذاری انتحاری، که معمولا شورشیان از آن استفاده می کنند، از نظر اسلامی جایز نیست و از این نظر حتی یک دلیل ضعیف هم وجود ندارد.

او خواستار اعدام علنی بمبگذاران انتحاری که پیش از انفجار بازداشت می شوند، شد و افزود که مجازات آنها می تواند باعث کاهش حملات انتحاری شود.

آقای سیاف افزود که تا مخالفان کوبیده و تضعیف نشوند، آنها خود تن به مصالحه نخواهند داد.

یک سال پیش برهان‌الدین ربانی رئیس پیشین شورای عالی صلح هم در کنفرانس بیداری اسلامی در تهران خواستار اجماع نظر علمای اسلامی در مورد حملات انتحاری در افغانستان شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.