روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۹ میزان

به روز شده:  08:13 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی و نقد توافق رهبران افغانستان و پاکستان برای امضای پیمان استراتژیک پرداخته‌اند.

این توافق در اجلاس سه‌جانبه رهبران افغانستان، پاکستان و بریتانیا در حاشیه شصت و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شد. حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان و آصف‌علی رزداری در این نشست توافق کردند که این پیمان تا آخر سال ۲۰۱۳ میلادی امضا شود.

آرمان ملی در عنوان سرمقاله خود نوشته است که "به تعهد پاکستان باور نداریم". نویسنده در ادامه افزوده که امضای پیمان استراتژیک با پاکستان برای مردم افغانستان خبرهای خوبی به دنبال ندارد و جنگ کنونی افغانستان هم کار پاکستان است.

نویسنده افزوده است که پاکستان در پی تشکیل دولتی "بی‌کفایت" در افغانستان است و سالهاست که برای تحقق آن تلاش می‌کند. به عقیده آرمان ملی، پاکستان از گروه طالبان و حزب اسلامی و ادامه جنگ داخلی در افغانستان هم در همین راستا حمایت می‌کند.

این روزنامه در ادامه تحلیل خود آورده است که مرزهای کنونی میان افغانستان و پاکستان به رسمیت شناخته نشده و این امر زمینه‌ای شده برای این که پاکستان در پی استفاده از افغانستان به عنوان "عمق استراتژیک" خود باشد.

آرمان ملی افزوده است که سیاست خارجی پاکستان از سوی سازمان اطلاعات این کشور، آی‌اس‌آی، طراحی می‌شود و در مورد افغانستان هم همین سازمان تصمیم می‌گیرد. نویسنده با این مقدمه به این نتیجه رسیده که پیمان استراتژیک میان افغانستان و پاکستان، تنها دامی است برای افغانستان.

ماندگار در تیتر اول خود از قول "جریان‌های اپوزیسیونی" نوشته است که "دپیلماسی افغانستان به شدت تحت تاثیر پاکستان قرار دارد" و "کرزی حافظ منافع پاکستان است"، عنوان مقاله دیگری در صفحه دوم این روزنامه است. روزنامه در عنوان سرمقاله خود پرسیده که "چرا آقای کرزی خود را مدیون پاکستان می‌داند؟"

سرمقاله‌نویس روزنامه نوشته است که "افغانستان در تلاش امضای توافقنامه راهبردی با پاکستان است" ـ توافقنامه‌ای که به نوشته ماندگار، نگرانی‌های زیادی را از همین حالا در میان محافل سیاسی و مردم افغانستان برانگیخته است.

به باور این روزنامه، "پاکستان با امضای توافقنامه راهبردی با افغانستان، در پی تامین ثبات و امنیت در کشور ما نیست، بلکه می‌خواهد از آن به عنوان ابزار هژمونی و ارتقای نقش خود در منطقه استفاده کند". نویسنده مدعی است که پاکستان به "گروه‌های تروریستی" کمک می‌کند که جان افغان‌های بی‌گناه را می‌گیرند.

روزنامه باور در سرمقاله خود نوشته است که حامد کرزی در حالی با امضای توافقنامه استراتژیک با پاکستان توافق کرده که قضیه مرز دیورند میان دو کشور به عنوان یک مساله جنجال‌برانگیز و تنش‏‌زا حل‌نشده باقی مانده است.

به عقیده نویسنده، مرز دیورند میان افغانستان و پاکستان به عنوان یک مرز بین‌المللی "حیثیت رسمی ندارد" و تاکنون به رسمیت شناخته نشده است، هر چند به نوشته این روزنامه، پاکستان در چند دهه گذشته همواره تلاش داشته که این مرز به رسمیت شناخته شود.

سرمقاله‌نویس باور افزوده است که با کشیده شدن این مرز میان دو کشور، "بخشی از خاک افغانستان از دست رفت" و حالا اگر قرار است توافقنامه استراتژیک میان دو کشور به امضا برسد، این امر نباید به این معنا باشد که افغانستان برای به دست آوردن کلاه، سرش را از دست دهد.

روزنامه سرنوشت نوشته است که هرچند با انتشار خبر توافق رهبران افغانستان و پاکستان برای امضای پیمان استراتژیک، نگرانی‌های زیادی مطرح شده و از جمله گروه‌های اپوزیسیون افغانستان به این نگرانی‌ها بیشتر دامن زده و امضای این توافقنامه را به معنای تسلیم شدن افغانستان به پاکستان تعبیر کرده‌اند.

سرنوشت در ادامه سرمقاله خود افزوده که واقعیت این است که هنوز محتوای توافقنامه مورد نظر هر دو کشور مشخص نیست و حالا اظهارنظر در باره پیامدها و ارزش این توافقنامه پیش از وقت است.

نویسنده تاکید کرده است که خواست‌های پاکستان در این توافقنامه باید بررسی و دیده شود که پاکستان چه خواست‌هایی دارد. سرنوشت افزوده است که خواست‌های نادرست پاکستان باید رد شود و البته خواست‌های مشروع آن پذیرفته خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.